Ryczałtowa kara za umyślne naruszenie praw autorskich niezgodna z Konstytucją
2015-06-24 14:15
![Ryczałtowa kara za umyślne naruszenie praw autorskich niezgodna z Konstytucją [© fotogestoeber - Fotolia.com] Ryczałtowa kara za umyślne naruszenie praw autorskich niezgodna z Konstytucją](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/prawa-autorskie/Ryczaltowa-kara-za-umyslne-naruszenie-praw-autorskich-niezgodna-z-Konstytucja-158672-200x133crop.jpg)
TK o karze za umyślne naruszenie autorskich praw majątkowych © fotogestoeber - Fotolia.com
Przeczytaj także: Naruszenie wizerunku: jakie roszczenia przysługują?
Przepis uznany przez TK za niezgodny z Konstytucją, umożliwiał dochodzenie przez uprawnionego zryczałtowanego odszkodowania, jeżeli inny podmiot w sposób zawiniony naruszył jego autorskie prawa majątkowe. Wysokość odszkodowania została określona jako „trzykrotność stosownego wynagrodzenia, które w chwili jego dochodzenia byłoby należne tytułem udzielenia przez uprawnionego zgody na korzystanie z utworu”.Trybunał wskazał, że ustawodawca w prawie autorskim zawarł katalog roszczeń, jakie przysługują uprawnionemu, którego prawa autorskie zostały naruszone. Skuteczne dochodzenie przez uprawnionego tych roszczeń, wiąże się z uszczupleniem majątkowym po stronie podmiotu, który dopuścił się naruszenia. Trybunał Konstytucyjny uznał jednak, że zaskarżony przepis narusza zasadę proporcjonalności i stanowi przejaw zbyt daleko idącej ingerencji w wolność majątkową sprawcy naruszenia.
Trybunał przyjął, że w sytuacji bezprawnego i zawinionego naruszenia autorskich praw majątkowych ustawodawca może ingerować w wolność majątkową sprawcy. Kwestionowana regulacja, umożliwiająca dochodzenie zryczałtowanego odszkodowania w wysokości trzykrotności stosownego wynagrodzenia, stanowi wyraz takiej ingerencji.
TK uznał jednak, że niedopuszczalne jest, by uprawniony z tytułu autorskich praw majątkowych uzyskiwał możliwość dochodzenia takiego roszczenia odszkodowawczego, które całkowicie odrywałoby się od wielkości poniesionej przez niego szkody i stanowiło jej wielokrotność. Wprowadzanie odszkodowania zryczałtowanego nie może prowadzić do całkowitego zagubienia proporcji pomiędzy wielkością poniesionej szkody a odszkodowaniem. Tymczasem rozwiązanie zawarte w zaskarżonym przepisie prowadzi do takiej sytuacji. W ocenie Trybunału ustawodawca, kształtując takie roszczenie, zastosował wobec sprawcy naruszenia zbyt dotkliwą sankcję.
![Prawa autorskie: ochrona coraz większa [© Eyematrix - Fotolia.com] Prawa autorskie: ochrona coraz większa](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/prawa-autorskie/Prawa-autorskie-ochrona-coraz-wieksza-223633-150x100crop.jpg)
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
-
Chomikuj przegrywa ważny proces
-
Kto nagłośnił spór o Trybunał Konstytucyjny?
-
Przepisy prawne: najważniejsze zmiany XI 2015 r.
-
Sejm pracuje nad likwidacją BTE
-
NIK bez "wrażliwych" danych osobowych
-
Bankowy tytuł egzekucyjny sprzeczny z konstytucyjną zasadą równości
-
Bankowy Tytuł Egzekucyjny niezgodny z Konstytucją
-
TK: przekształcenie użytkowania wieczystego we własność niezgodne z Konstytucją
-
TK: celnicy jak służba mundurowa. Przysługują im przywileje emerytalne
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)