eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Nowelizacja ustawy o NIK podpisana przez Prezydenta

Nowelizacja ustawy o NIK podpisana przez Prezydenta

2015-06-10 15:21

Przeczytaj także: Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym podpisana przez Prezydenta


Zmiana niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu.


W dniu 15 maja 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 24 kwietnia 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu.

Ustawa ma na celu wprowadzenie do polskiego porządku prawnego nowych rozwiązań, które powstrzymają degradację krajobrazu oraz zapewnią jego zachowanie, w szczególności poprzez wprowadzenie możliwości reglamentacji działalności polegającej na instalowaniu tablic i urządzeń reklamowych.

Wśród regulacji dotyczących zmian w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadzono definicję reklamy oraz określeń: tablica reklamowa, urządzenie reklamowe, szyld, krajobraz czy krajobraz priorytetowy.

Ponadto w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadzono możliwość przyjęcia przez radę gminy uchwały w sprawie zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane.

Ustawa wejdzie w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw RP.

Nowelizacja ustawy – Prawo farmaceutyczne.


W dniu 21 maja 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw.

Nowelizacja ma na celu rozwiązanie problemu niekontrolowanego wywozu z terytorium Polski produktów leczniczych, wyrobów medycznych oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego.

Ustawodawca nakłada na przedsiębiorców prowadzących działalność polegającą na prowadzeniu hurtowni farmaceutycznej obowiązek informowania Głównego Inspektora Farmaceutycznego o zamiarze wywozu poza terytorium RP lub zbycia podmiotowi prowadzącemu działalność poza terytorium RP produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych spośród objętych wskazanym powyższej wykazem.

Ustawa wejdzie w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw RP, z wyjątkiem niektórych przepisów, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2017 roku.

Ratyfikacja Protokołu nr 15 zmieniającego Konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.


W dniu 27 maja 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 9 kwietnia 2015 r. o ratyfikacji Protokołu nr 15 zmieniającego Konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, sporządzonego w Strasburgu dnia 24 czerwca 2013 r.

Zmiany wprowadzone przez Protokół nr 15 przyczynią się do usprawnienia pracy Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i wzmocnienia jego pozycji, co z uwagi na dużą popularność i zaufanie, jakim cieszy się Trybunał wśród obywateli polskich, będzie miało pozytywne skutki w postaci szybszego rozpatrywania spraw także naszych obywateli, toczących się przed Trybunałem. Protokół nr 15 będzie dotyczył osób fizycznych i prawnych jako potencjalnych skarżących, głównie ich dotyczy zmiana terminu na wniesienie skargi do Trybunału. Z uwagi na fakt, iż informacje dotyczące składania skarg do Trybunału są łatwo dostępne i w praktyce bardzo rzadkie są przypadki odrzucania przez Trybunał skarg z powodu niespełnienia przez skarżącego wymogu dochowania terminu, zmiana ta nie powinna mieć negatywnego wpływu na możliwość zwrócenia się do Trybunału.

Zmiana polegająca na odebraniu Stronom prawa sprzeciwu wobec decyzji Izby o zrzeczeniu się właściwości na rzecz Wielkiej Izby również nie będzie miała realnego wpływu na skarżących, jako że praktycznie nie korzystali oni z tego uprawnienia. Także wykreślenie jednej z gwarancji przy stosowaniu kryterium niedopuszczalności skargi z powodu braku znaczącego uszczerbku poniesionego przez skarżącego nie będzie miało znaczącego wpływu na potencjalnych skarżących z uwagi na pozostawienie ogólnej klauzuli gwarancyjnej, tj. rozpatrzenia sprawy przez Trybunał, jeśli wymaga tego zasada poszanowania praw człowieka. Protokół nr 15 będzie miał wpływ na prawa potencjalnych kandydatów na sędziów Trybunału poprzez wprowadzenie wymogu nieprzekroczenia przez nich określonego wieku w chwili ubiegania się o urząd, ale jednocześnie poprzez umożliwienie sprawowania funkcji sędziego do 74 roku życia.

poprzednia  

1 ... 4 5 6

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: