eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Prawo spadkowe: nowelizacja KC podpisana przez Prezydenta

Prawo spadkowe: nowelizacja KC podpisana przez Prezydenta

2015-05-12 15:39

Przeczytaj także: TOP 10 zmian w prawie w 2015 roku


Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych.


W dniu 27 kwietnia 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych.

Nowelizacja zakłada wprowadzenie zmian podatku od towarów i usług mających na celu pełniejsze dostosowanie przepisów o podatku od towarów i usług do prawa unijnego. Drugim podstawowym celem ustawy jest zapewnienie większej skuteczności poboru VAT oraz zapobieganie wyłudzeniom zwrotu tego podatku w obrocie niektórymi towarami. Nowelizacja zawiera ponadto szereg zmian o charakterze techniczno-legislacyjnym i doprecyzowującym.

Zmiany zmierzające do pełniejszego dostosowania przepisów o podatku od towarów i usług do prawa unijnego dotyczą przede wszystkim przykładowych metod służących odliczaniu podatku naliczonego w odniesieniu do towarów i usług wykorzystywanych do celów mieszanych, czyli tzw. sposobu określania proporcji. Do zmian służących ograniczeniu skali oszustw i nadużyć w sferze VAT zaliczyć należy modyfikacje dotyczące tzw. mechanizmu odwrotnego obciążenia, zmiany w zakresie odpowiedzialności podatkowej nabywcy za zobowiązania podatkowe sprzedawcy oraz zmiany dotyczące kaucji gwarancyjnej. Ponadto nowelizacja wprowadza zmiany w zakresie tzw. ulgi na złe długi, a także podstawową stawkę VAT dla towarów przeznaczonych na cele ochrony przeciwpożarowej.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2015 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących sposobu określania proporcji i związanych z tym korekt, a także regulacji dotyczących opodatkowania towarów przeznaczonych na cele ochrony przeciwpożarowej i jednego z przepisów przejściowych, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

Nowelizacja ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury.


W dniu 27 kwietnia 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury oraz niektórych innych ustaw.

Nowelizacja określa w szczegółowy sposób zasady odbywania aplikacji sędziowskiej i prokuratorskiej, w tym naboru, statusu aplikanta, zajęć i praktyk w czasie jej trwania oraz zasad przeprowadzania egzaminu sędziowskiego i prokuratorskiego, a także wprowadza zmiany w przepisach dotyczących powoływania i odwoływania Dyrektora Krajowej Szkoły, jego zastępców oraz rozszerza skład Rady Programowej. Dodatkowo, wprowadzone zostały zmiany w zasadach wyboru wykładowców KSSP.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art. 7 (dotyczącego staży referendarskich), który wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Nowelizacja ustawy – Prawo o ruchu drogowym.


W dniu 27 kwietnia 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym.

Nowa regulacja zmienia przepisy dotyczące obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach zawarte w art. 39 ustawy – Prawo o ruchu drogowym poprzez wskazanie kategorii pojazdów, do których stosuje się ten obowiązek i usunięcie granicy wieku 12 lat dla dzieci podlegających obowiązkowi przewozu w urządzeniach przytrzymujących dla dzieci. W konsekwencji, w pojeździe do przewozu osób, mającym nie więcej niż osiem miejsc oprócz siedzenia kierowcy oraz w pojazdach zaprojektowanych i wykonanych do przewozu ładunków, wyposażonych w pasy bezpieczeństwa lub urządzenia przytrzymujące dla dzieci, dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu będzie mogło być przewożone tylko w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci, zgodnym z masą i wzrostem dziecka oraz właściwymi warunkami technicznymi określonymi w przepisach Unii Europejskiej lub w regulaminach Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz zainstalowanych zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia.

Nowelizacja doprecyzowuje przepisy dotyczące stosowania pasów bezpieczeństwa, poprzez wprowadzenie obowiązku informowania pasażerów o konieczności używania pasów w autobusach wyposażonych w pasy. Ustawa precyzuje również przepisy dotyczące zwolnienia z obowiązku używania pasów bezpieczeństwa lub urządzeń przytrzymujących dla dzieci na podstawie odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego oraz przewiduje możliwość zwolnienia z obowiązku używania pasów żołnierzy Żandarmerii Wojskowej wykonujących czynności ochronne.

Ustawa wejdzie w życie z dniem 15 maja 2015 roku.

poprzednia  

1 ... 4 5 6

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: