eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Likwidacja stanowiska pracy: co dalej z pracownikiem?

Likwidacja stanowiska pracy: co dalej z pracownikiem?

2015-01-16 10:51

Przeczytaj także: Przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę w zwolnieniach grupowych


Ustalając stan zatrudnienia należy uwzględnić wszystkie osoby mające status pracownika, w tym także te nieświadczące pracy z jakichkolwiek powodów np. długotrwałego urlopu lub niezdolności do pracy. Do stanu zatrudnienia nie wlicza się pracowników tymczasowych oraz innych osób świadczących pracę na rzecz pracodawcy w ramach innych niż umowa o pracę stosunków prawnych.

Wspomniany powyżej okres 30 dni może rozpocząć bieg w dowolnym dniu miesiąca, począwszy od daty pierwszego wypowiedzenia. Wymóg dokonania zwolnień w ciągu 30 dni oznacza, że w tym okresie pracodawca powinien złożyć pracownikom oświadczenia o wypowiedzeniu lub zawrzeć z nimi porozumienia o rozwiązaniu stosunku pracy. Nie chodzi zatem w tym wypadku o rozwiązanie stosunków pracy we wspomnianym okresie, a o złożenie stosownych oświadczeń woli w przedmiocie wypowiedzenia/porozumienia o rozwiązaniu umów o pracę.

Procedura zwolnień grupowych wiąże się z licznymi obowiązkami pracodawcy, w tym w szczególności w zakresie zawiadomień właściwego urzędu pracy, konsultacji zamiaru zwolnienia grupowego z przedstawicielami załogi, czy też zawarciem porozumienia lub ustaleniem regulaminu zwolnienia grupowego.

Na pracodawcy spoczywa między innymi obowiązek dwukrotnego zawiadomienia powiatowego urzędu pracy o przyczynach zamierzonego grupowego zwolnienia, liczbie zatrudnionych pracowników i grupach zawodowych, do których oni należą, grupach zawodowych pracowników objętych zamiarem grupowego zwolnienia, okresie, w ciągu którego nastąpi takie zwolnienie, proponowanych kryteriach doboru pracowników do grupowego zwolnienia, kolejności dokonywania zwolnień pracowników, jak również o przyjętych ustaleniach dotyczących zwolnienia grupowego.

Ponadto pracodawca winien przeprowadzić konsultację zamiaru grupowego zwolnienia z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u pracodawcy (organizacją związkową). W ramach konsultacji pracodawca zobowiązany jest między innymi do wskazania przyczyn zwolnienia grupowego, liczby pracowników i grupach zawodowych, jak również okresie w ciągu, którego prowadzone będą zwolnienia grupowe.

W przypadku zwolnień grupowych, co do zasady nie znajdują zastosowania przepisy dotyczące ochrony przed wypowiedzeniem stosunku pracy w trakcie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jak również przepisy odrębne dotyczące szczególnej ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy. jednak niektórym kategoriom pracowników, nawet w przypadku likwiadacji ich stanowisk pracy, nie będzie mogło zostać złożone wypowiedzenie definitywne umowy o pracę. Na przykład odnośnie pracowników, którym brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku, albo względem pracownic w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego ustawodawca zezwala wylącznie na złożenie co najwyżej wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i/lub płacy.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: