eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo administracyjne › Decyzja administracyjna: uzupełnienie oraz prostowanie błędów

Decyzja administracyjna: uzupełnienie oraz prostowanie błędów

2014-07-04 00:20

Decyzja administracyjna: uzupełnienie oraz prostowanie błędów

Uzupełnienie oraz prostowanie błędów i omyłek w decyzji administracyjnej © djedzura - Fotolia.com

Zgodnie z art. 111 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego (dalej jako k.p.a.) strona po wydaniu decyzji administracyjnej może w terminie czternastu dni od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji zażądać jej uzupełnienia. Uzupełnienie decyzji zgodnie z komentowanym przepisem może dotyczyć wydanego rozstrzygnięcia bądź prawa odwołania, instrukcji w zakresie możliwości wniesienia w stosunku do decyzji powództwa do sądu powszechnego bądź skargi do sądu administracyjnego albo sprostowania zamieszczonego w decyzji pouczenia w powyższych kwestiach.

Przeczytaj także: Naprawienie szkody wyrządzonej decyzją administracyjną

Należy przyjąć, iż strona może żądać uzupełnienia rozstrzygnięcia, jeżeli organ nie rozstrzygnął o całości żądania strony albo nie nadał decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności, albo nie zamieścił w osnowie decyzji rozstrzygnięcia, które zgodnie z przepisami szczególnymi powinien był zamieścić z urzędu. Wobec powyższego objęte żądaniem strony mogą być zarówno braki w zakresie rozstrzygnięcia jak i dotyczących informacji na temat przysługujących jej środków prawnych. Wniosek z żądaniem uzupełnienia braków decyzji strona postępowania powinna wnieść do organu który tę decyzję wydał, zatem nie prawidłowe jest kierowanie wniosku w tym zakresie do organu odwoławczego.

Przepis art. 111 k.p.a. przewiduje również możliwość samodzielnego uzupełnienia lub sprostowania decyzji przez organ administracji publicznej, który ją wydał decyzję. Termin uzupełnienia lub sprostowania decyzji biegnie od dnia doręczenia decyzji na piśmie lub dnia ogłoszenia decyzji ustnej. Zarówno uzupełnienie lub odmowa uzupełnienia decyzji następuje w formie postanowienia.

Przepis w § 2 komentowanego przepisu wskazuje, iż w przypadku wydania postanowienia o uzupełnieniu lub sprostowaniu decyzji termin do wniesienia odwołania, powództwa lub skargi biegnie od dnia doręczenia lub ogłoszenia postanowienia. W przypadku w którym organ odmówi żądanej czynności termin ten obliczany jest od dnia doręczenia lub ogłoszenia postanowienia o odmowie.

fot. djedzura - Fotolia.com

Uzupełnienie oraz prostowanie błędów i omyłek w decyzji administracyjnej

Zgodnie z art. 111 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego (dalej jako k.p.a.) strona po wydaniu decyzji administracyjnej może w terminie czternastu dni od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji zażądać jej uzupełnienia.


Dodatkowo, przepisy procedury administracyjnej w art. 113 §1 k.p.a, przewidują możliwość sprostowania przez organ, zarówno z urzędu, jak też na wniosek strony postępowania, błędów pisarskich i rachunkowych oraz innych oczywistych omyłek pisarskich zawartych w decyzji. Sprostowanie decyzji administracyjnej w powyższym trybie następuje na podstawie postanowienia, na które stronie przysługuje zażalenie. Z uwagi zatem na powyższą okoliczność, wskazać należy, iż postanowienie w przedmiocie sprostowania decyzji, co do zasady będzie wykonalne z dniem w którym postanowienie to stanie się ostateczne, czyli po upływie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia stronie, chyba, że przedmiotowe rozstrzygnięcie zostanie zaskarżone. W chwili gdy postanowienie stanie się ostateczne, Strona może wystąpić o nadanie temu orzeczeniu klauzuli ostateczności.

Powyższy tryb sprostowania decyzji w drodze postanowienia, należy odróżnić od zmiany decyzji w rozumieniu art. 155 k.p.a., który to przepis umożliwia na żądanie wszystkich stron postępowania merytoryczną zmianę decyzji, natomiast rozstrzygnięcie zapada również w formie decyzji, a nie jak w przypadku sprostowania – w formie postanowienia. Co ważne, zgodę na zmianę decyzji muszą wyrazić wszystkie strony postępowania, a nie jedynie osoby których zmiana ta będzie dotyczyć.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: