eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Wakacje w Europie 2014 - co należy wiedzieć?

Wakacje w Europie 2014 - co należy wiedzieć?

2014-05-23 12:11

Przeczytaj także: Europa Środkowo-Wschodnia: gdzie na urlop?


Tak bardzo podobało mi się na wakacjach, że zastanawiam się nad wykupieniem własności wakacyjnej nieruchomości (timeshare) w tym samym kurorcie. O czym muszę pamiętać?

Dzięki nowym unijnym przepisom sprzedawcy oferujący własność wakacyjną muszą dostarczyć konsumentom – w odpowiednim czasie przed związaniem konsumentów umową – szczegółowych informacji, w tym dotyczących ceny, jaka ma zostać zapłacona, opisu produktu oraz dokładnego czasu i długości pobytu, do jakich konsument jest uprawniony na mocy umowy. Na życzenie klienta informacje te powinny być udostępnione w jego języku ojczystym. Przepisy gwarantują również klientom możliwość odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni kalendarzowych; sprzedawcy nie mogą w tym okresie zażądać od konsumenta wpłacenia zaliczki lub kaucji. Przed zawarciem umowy sprzedawca ma obowiązek wyraźnie zwrócić uwagę klienta na prawo do odstąpienia od umowy, na termin odstąpienia od umowy oraz na zakaz wpłaty zaliczek przed upływem tego terminu.

Podróżując, płacę gigantyczne rachunki za telefon. Jak mogę je obniżyć?

Dzięki UE oszczędzasz w podróży. Nadchodzące lato przyniesie dodatkowe obniżki cen. Najbardziej zauważalne będzie to w roamingu danych, gdzie ceny spadną z 45 do 20 centów za MB (przy zastosowaniu naliczania za każdy kilobajt). Nowe limity przedstawiono w poniższej tabeli.

fot. mat. prasowe

Ceny za usługi telefoniczne w UE

Opłaty za usługi telefoniczne na terenie UE będą niższe niż w 2013 roku


Ponadto od 1 lipca 2014 r. niektórzy operatorzy umożliwią wybór oddzielnej umowy roamingowej przed podróżą oraz – tam, gdzie taka opcja będzie dostępna – wybór lokalnego dostawcy danych w kraju, do którego się wybierasz. Daje to możliwość porównania ofert roamingowych i skorzystania z najbardziej atrakcyjnych ofert i cen. To dobra wiadomość – teraz możesz odpoczywać i cieszyć się latem, pozostając w kontakcie z rodziną i znajomymi. Co więcej, UE pracuje nad całkowitym zniesieniem opłat roamingowych! Podczas przyszłorocznych Świąt Bożego Narodzenia opłaty roamingowe będą już historią. Rozmowy, SMSy, ściąganie i surfowanie będzie kosztować w całej UE tyle samo, co w domu.

Co muszę wiedzieć, jeśli na wakacje w UE chcę zabrać zwierzę domowe (kota, psa lub fretkę)?

Jeżeli podróżujesz w granicach UE, możesz zabrać ze sobą zwierzę, jeżeli zastosujesz się do poniższych wymogów:
Jeżeli zabierasz psa, kota lub fretkę, zaszczep je przeciwko wściekliźnie i wpisz tę informację do paszportu zwierzęcia. Jeżeli wybierasz się do Irlandii, Finlandii, na Maltę lub do Wielkiej Brytanii, zwierzę będzie musiało również przejść leczenie przeciwpasożytnicze. Jeżeli pies lub kot ma mniej niż 3 miesiące, lub jeżeli chcesz przewieźć zwierzę inne niż pies, kot lub fretka, zastosowanie mogą mieć konkretne przepisy krajowe. Jeżeli jesteś obywatelem UE wracającym ze zwierzęciem spoza Unii, musisz mieć ze sobą paszport zwierzęcia w celu jego identyfikacji. Zależnie od tego, dokąd jedziesz, oprócz szczepienia przeciwko wściekliźnie konieczne może być poddanie zwierzęcia dodatkowym badaniom przed wyjazdem na wakacje. Osoby zamieszkujące w Andorze, Islandii, Liechtensteinie, Monako, Norwegii, San Marino, Szwajcarii lub Państwie Watykańskim i posiadające paszporty dla swoich zwierząt mają takie same prawa, jak obywatele UE.

Przed wyjazdem sprawdź przepisy obowiązujące w kraju, który odwiedzasz.

Czy z wakacji za granicą mogę przywieźć mięso lub ser?

Jeżeli wracasz z państwa spoza UE, w większości przypadków przepisy zabraniają wwożenia produktów mięsnych i mlecznych, niezależnie od tego, czy są przeznaczone dla Ciebie, czy na prezent. Wracając z Wysp Owczych, Grenlandii lub Islandii możesz przywieźć do 10 kg niektórych produktów pochodzenia zwierzęcego, mleka dla niemowląt w proszku, żywności dla niemowląt lub specjalnej żywności dla siebie lub dla zwierzęcia wymaganej ze względów medycznych. Produkty te muszą jednak znajdować się w szczelnie zamkniętych opakowaniach i nie powinny ważyć więcej niż 2 kg ani wymagać przechowywania w lodówce przed otwarciem. Z Grenlandii możesz też przywieźć do 20 kg ryb i niektórych skorupiaków. Do Wysp Owczych i Islandii nie stosują się limity wagowe. W przypadku innych produktów pochodzenia zwierzęcego, np. miodu, limit wynosi 2 kg.
Przepisy te nie dotyczą przewozu produktów pochodzenia zwierzęcego pomiędzy państwami w obrębie UE. Nie mają również zastosowania, jeżeli wracasz z Andory, Liechtensteinu, Norwegii, San Marino lub Szwajcarii. UE może wprowadzić dodatkowe ograniczenia w przypadku zakaźnych chorób zwierząt w państwach trzecich. W razie wątpliwości skontaktuj się ze służbami weterynaryjnymi w punkcie wjazdu do UE (na lotnisku, w porcie czy na drogowym przejściu granicznym). Pamiętaj, że przepisy te istnieją po to, by chronić nas oraz zwierzęta gospodarskie w UE przed poważnymi chorobami odzwierzęcymi.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/index_pl.htm.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: