Sąd Najwyższy: sprawa w e-sądzie przerywa przedawnienie
2013-11-22 00:07
![Sąd Najwyższy: sprawa w e-sądzie przerywa przedawnienie [© treenabeena - Fotolia.com] Sąd Najwyższy: sprawa w e-sądzie przerywa przedawnienie](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Sad-Najwyzszy/Sad-Najwyzszy-sprawa-w-e-sadzie-przerywa-przedawnienie-127631-200x133crop.jpg)
e-sąd © treenabeena - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zwolnienie z długu bez zgody dłużnika?
Sąd Najwyższy badał pytanie Sądu Okręgowego w Toruniu, czy wytoczenie powództwa w elektronicznym postępowaniu upominawczym zakończonym następnie umorzeniem tego postępowania przerywa bieg terminu przedawnienia roszczenia.Sprawa dotyczyła kwoty kilkuset złotych, którą to sumę zalegał dłużnik pewnej firmy z Torunia. Wierzyciel pozwał dłużnika do e-sądu, który po zbadaniu sprawy wydał nakaz zapłaty. Dłużnik jednak złożył sprzeciw, co spowodowało przekazanie sprawy do sądu rejonowego właściwego ze względu na siedzibę dłużnika. Sąd ten nakazał wierzycielowi uzupełnić pozew, jednak ten nie zrobił tego w wyznaczonym czasie, sąd więc postępowanie umorzył.
Wierzyciel ponownie złożył pozew przeciw dłużnikowi, tym razem do Sądu Rejonowego w Toruniu, który to sąd uznał, że wierzytelność uległa przedawnieniu. Firma jednak uznała że skierowanie sprawy do e-sądu przerwało bieg przedawnienia, odwołała się więc do Sądu Okręgowego w Toruniu.
Sprawa znalazła swój koniec w Sądzie Najwyższym, który w odpowiedzi na pytanie toruńskiego Sądu Okręgowego orzekł, że złożenie pozwu w elektronicznym postępowaniu upominawczym przerywa bieg przedawnienia. Taka decyzja Sądu Najwyższego może oznaczać zalanie Sądu Rejonowego Lublin-Zachód (sprawy kierowane do e-sądu prowadzi bowiem Sąd Rejonowy Lublin-Zachód) lawiną pozwów przez wierzycieli mających problem ze skłonieniem swoich dłużników do zapłaty. Jeśli bowiem samo tylko wytoczenie powództwa w e-sądzie przerywa bieg terminu przedawnienia należności, to będzie ono wykorzystywane w postępowaniu przeciw dłużnikom. Wierzyciele zyskają bowiem w ten sposób więcej czasu do skuteczniejszej sądowej egzekucji długu, nawet w przypadku niewielkich kwot. Tym bardziej, że opłaty związane z e-pozwem są niższe niż w tradycyjnym postępowaniu cywilnym.
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
-
Sprzedaż wierzytelności poza podatkiem VAT?
-
Skup wierzytelnościami w podatku dochodowym
-
Umowa cesji wierzytelności na samochód zastępczy bez podatku PCC
-
Podatek PCC od „sprzedaży” wierzytelności za towary
-
Zakup i sprzedaż wierzytelności w podatku VAT i PCC
-
Cesja wierzytelności w zamian za zwolnienie z długu bez podatku PCC
-
Odsetki umowne za opóźnienie w zmiennej wysokości
-
Postępowanie egzekucyjne: skarga na czynności komornika
-
Bankowy tytuł egzekucyjny będzie złagodzony?
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)