eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Czas wolny za godziny nadliczbowe cz.I

Czas wolny za godziny nadliczbowe cz.I

2011-12-15 13:38

Przeczytaj także: Czas wolny za godziny nadliczbowe cz.II


Wnioski powinny wskazywać dokładną datę

Regułą w prawie pracy jest, aby wnioski o odbiór czasu wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych precyzyjnie wskazywały zarówno przepracowane godziny nadliczbowe, które pracownik chce rekompensować czasem wolnym od pracy, jak i terminy ich odbioru. Im bardziej precyzyjny wniosek pracownika, tym mniejsze niebezpieczeństwo sporu. Zdarza się jednak, że strony ustalają terminy odbioru czasu wolnego jedynie w przybliżeniu, np. wskazując miesiąc odbioru, porę roku czy kwartał. Przepisy powszechnie obowiązujące nie przeszkadzają takim praktykom. Jest to zatem prawnie dopuszczalne. Z działalności nadzorczo-kontrolnej inspektorów pracy wynika, że kontrolerzy dopuszczają tak sporządzane wnioski. Należy tylko pamiętać o tym, że wniosek sporządzony "w przybliżeniu" zobowiązuje strony do ponownego, precyzyjnego ustalenia daty odbioru. Najlepiej będzie, jeśli pracownik złoży później ponowny wniosek, konkretyzując termin odbioru czasu wolnego.

Możesz nie udzielić wolnego

Co do zasady nie masz obowiązku zgadzać się na wniosek pracownika o rekompensatę nadgodzin czasem wolnym. Możesz więc całkiem odmówić takiego sposobu rekompensaty lub poprosić pracownika o wskazanie innego terminu. Wniosek pracownika trzeba odebrać i zaakceptować przed terminem płatności wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. W przeciwnym wypadku masz obowiązek zrekompensować pracę nadliczbową przez wypłatę wynagrodzenia wraz z dodatkiem.

Brak wniosku pracownika przy jednoczesnym braku odpowiedniego wynagrodzenia za nadgodziny w terminie jego płatności może być, w razie kontroli, potraktowany jako niewypłacenie pracownikowi należnego wynagrodzenia.

Rozwiązanie umowy przed otrzymaniem wolnego - co wtedy?

Jeżeli z powodu wcześniejszego rozwiązania umowy odbiór czasu wolnego we wnioskowanym terminie nie będzie możliwy, musisz zapłacić pracownikowi wynagrodzenie wraz z dodatkiem. Jesteś jednak zwolniony z tego obowiązku, jeśli wraz z pracownikiem ustalisz inny termin odbioru czasu wolnego, jeszcze przed rozwiązaniem umowy - np. w okresie wypowiedzenia. Powinien on być ustalony w podobnym trybie jak termin pierwotny (tzn. poprzez złożenie przez pracownika wniosku wskazującego termin odbioru nadgodzin i akceptację tego wniosku przez pracodawcę).

Podstawa prawna:
  • art. 151, art. 1511, art. 1512, art. 1513, art. 281 kp,
  • art. 7 ust. 1 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. z 2002 r. nr 200, poz. 1679 ze zm.).


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

poprzednia  

1 2

oprac. : KadryOnline KadryOnline

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: