eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › System pracy w ruchu ciągłym a praca zmianowa

System pracy w ruchu ciągłym a praca zmianowa

2009-02-25 13:40

Przeczytaj także: Praca zmianowa a rozkład czasu pracy


Ten system pracy stanowi jedyny wyjątek, w którym przepisy wprowadzają wyższą normę tygodniową tj. przeciętnie 43 godziny. Wydłużenie normy średniotygodniowej jest dopuszczalne tylko jako wynik przedłużenia wymiaru dobowego w niektórych tygodniach, czyli w okresie rozliczeniowym maksymalnie o 12 godzin (3 tygodnie po 4 godziny).

Ważne!

Jeżeli praca jest wykonywana przez wszystkie dni po 8 godzin (czyli w żadnym dniu nie następuje przedłużenie dobowego czasu pracy powyżej 8 godzin), nie można uznać tego za system pracy w ruchu ciągłym i nie ma podstaw do przedłużenia normy średniotygodniowej powyżej 40 godzin.

Co zastosować w zamian?

Przy pracy w ruchu ciągłym mogą być stosowane różne systemy organizacji czasu pracy, np. równoważny lub podstawowy. W każdym przypadku jest też dopuszczalne wprowadzenie pracy zmianowej. Nie ma zatem przeszkód, aby w ramach podstawowego lub też równoważnego systemu czasu pracy była przewidziana praca przez 7 dni w tygodniu (pod warunkiem oddania w zamian odpowiedniej liczby dni wolnych w okresie rozliczeniowym - zgodnie z zasadą przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy). Praca zmianowa jest dopuszczalna w niedziele, a także w święta (z wyłączeniem placówek handlowych). Okres rozliczeniowy może wynosić do 4 miesięcy.

Przykład
Pracownik wykonuje pracę w systemie podstawowym, okres rozliczeniowy wynosi 1 miesiąc. W 1. i 3. tygodniu pracownik wykonuje pracę po 8 godzin przez 7 dni - od poniedziałku do niedzieli. W zamian za to w 2. i 4. tygodniu wykonuje on pracę tylko w 3 dni (po 8 godzin), ponieważ odbiera wówczas po 2 dni wolne: 1 dzień wolny za niedzielę oraz 1 dzień wolny wynikający z zasady 5-dniowego tygodnia pracy.

Podstawa prawna:
  • art. 128 § 2 pkt 1, art. 129 § 1, art. 130, art.135 § 1, art. 138, art. 146, art. 147, art. 1519a, art. 15110 pkt 3, art. 15112kp


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

poprzednia  

1 2

oprac. : KadryOnline KadryOnline

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: