eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Lubisz gry hazardowe on-line? Możesz mieć problemy

Lubisz gry hazardowe on-line? Możesz mieć problemy

2007-07-23 12:06

Przeczytaj także: Ustawa o grach hazardowych cz. III


Wydaje się, że przepis art. 107 par. 2 kodeksu karnego skarbowego należałoby uznać za sprzeczny z przedmiotowymi zasadami swobód wspólnego rynku oraz dyskryminujący legalnie działających przedsiębiorców zagranicznych przemysłu hazardowego. Niestety, zarówno dla przedsiębiorców z branży gier jak i dla internetowych graczy, projekt planowanej nowelizacji ustawy o grach i zakładach wzajemnych, w tym nowelizacji kodeksu karnego skarbowego, zmierza ku większej reglamentacji rynku hazardowego.

Projekt ustawy wprowadza wprost zakaz urządzania i prowadzenia w sieci Internet określonych ustawą - gier i zakładów wzajemnych. Dodatkowo, zakłada przyznanie pracownikom wybranych instytucji, w tym nadzoru podatkowego, inspektorom kontroli skarbowej możliwości monitorowania danych dotyczących gier internetowych, danych ich uczestników, urządzeń przetwarzających informacje oraz treści internetowych.

Na banki nakłada obowiązek analizy transakcji również przy użyciu kart płatniczych, realizowanych w krótkim czasie na jednym rachunku na niewielkie kwoty, których okoliczności wskazują na popełnienie następujących czynów:
  • urządzanie lub prowadzenie gier i zakładów wbrew przepisom ustawy lub warunkom zezwolenia,
  • udział na terytorium Polski w zagranicznych grach i zakładach wzajemnych,
  • udział w nielegalnych grach lub zakładach,
  • nielegalna sprzedaż losów loterii lub zakładu.

W takim przypadku nakłada również na bank konieczność zawiadomienia odpowiedniego organu podatkowego wraz ze wszelkimi posiadanymi danymi o takim posiadaczu rachunku bankowego. Dla przeciętnego Kowalskiego oznacza to, że oprócz faktu, że biorąc udział w zagranicznych grach i zakładach wzajemnych na terytorium Polski popełnia przestępstwo karnoskarbowe, to dodatkowo, w przypadku wejścia w życie nowelizacji ustawy o grach i zakładach wzajemnych w takiej postaci, będzie musiał się liczyć również z faktem monitorowania jego danych oraz określonych w projekcie ustawy, treści internetowych, jeśli organ państwowy domniema popełnienie przez niego przestępstwa karnoskarbowego. To samo będzie miało miejsce w przypadku dokonywania częstych operacji na małe kwoty przy użyciu kart płatniczych.

Nadzór i monitoring miałby jednakże przede wszystkim, uderzać w organizatorów niezgodnych z projektem ustawy, gier internetowych, poczynając od monitorowania urządzeń przetwarzających i przechowujących informacje, blokady rachunków organizatorów niezgodnych z projektem ustawy, gier internetowych, zabezpieczenia środków na takich rachunkach, a także wprowadzenia dodatkowych obowiązków, co do retencji danych nałożonych na przedsiębiorców telekomunikacyjnych. W kontekście podmiotów urządzających i prowadzących działalność hazardową legalnie w jednym z krajów członkowskich Unii Europejskiej, a oferujących swe usługi za pośrednictwem Internetu oraz w związku z przewidywaną nowelizacją ustawy o grach i zakładach wzajemnych należy rozważyć, czy polski ustawodawca wziął pod uwagę, że w Polsce, jako jednym z krajów członkowskich Unii Europejskiej, zasada swobody świadczenia usług jak i zasada swobody przedsiębiorczości również obowiązuje.

Kowalski natomiast na pewno będzie zainteresowany, jak mają się przepisy nowelizacji ustawy do zagwarantowanego mu konstytucyjnie prawa do prywatności, w tym ochrony jego danych osobowych.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: