eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Zwolnienia grupowe: konsultacje z pracownikami

Zwolnienia grupowe: konsultacje z pracownikami

2010-02-15 09:40

Pracodawca, zwalniając grupowo personel, musi liczyć się z opinią zakładowej organizacji związkowej Jeżeli na terenie firmy nie działają związki zawodowe, konieczna staje się konsultacja z przedstawicielami pracowników. Jakie zagadnienia powinny stać się przedmiotem tych konsultacji? Jak należy postąpić, gdy załoga nie wybrała swych reprezentantów?

Przeczytaj także: Zwolnienia grupowe: konsultacje ze związkami

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844 ze zm.),dalej: „ustawa”, pracodawca zobligowany jest skonsultować zamiar przeprowadzenia grupowego zwolnienia z zakładowymi organizacjami związkowymi działającymi na terenie jego firmy. Brak związków zawodowych nie oznacza jednak, że szef jest zwolniony z obowiązku skonsultowania swych planów- w takiej sytuacji uprawnienia organizacji związkowej przysługują bowiem przedstawicielom pracowników wyłonionym w trybie przyjętym u danego pracodawcy (por. art. 2 ust. 7 ustawy).

Konsultacje z reprezentantami personelu powinny dotykać w szczególności możliwości uniknięcia lub zminimalizowania rozmiaru zwolnienia grupowego oraz spraw pracowniczych związanych z tym zwolnieniem. Chodzi tu zwłaszcza o zastanowienie się nad szansami na przekwalifikowanie, przeszkolenie zawodowe i uzyskanie innego zatrudnienia przez osoby, które w wyniku zwolnień utracą posadę (por. art. 2 ust. 2 ustawy).

Pracodawca zobowiązany jest również do przekazania przedstawicielom personelu pisemnej informacji, w której treści znajdzie się miejsce dla określenia (art. 2 ust. 3 ustawy):
  • przyczyn zamierzonego grupowego zwolnienia,
  • liczby zatrudnionych pracowników i grup zawodowych, do których oni należą,
  • grup zawodowych pracowników objętych zamiarem grupowego zwolnienia,
  • okresu, w ciągu którego nastąpi zwolnienie,
  • proponowanych kryteriów doboru pracowników do grupowego zwolnienia,
  • kolejności dokonywania zwolnień pracowników,
  • proponowanych rozstrzygnięć spraw pracowniczych związanych ze zwolnieniem (jeżeli obejmują one świadczenia pieniężne, pracodawca jest obowiązany dodatkowo przedstawić sposób ustalania ich wysokości).

Przekazanie powyższych informacji powinno nastąpić w rozsądnym czasie, tj. w takim terminie, który umożliwi przedstawicielom załogi zgłosić propozycje rozwiązań w zakresie uniknięcia lub zminimalizowania rozmiarów zwolnienia grupowego oraz spraw pracowniczych związanych z tym zwolnieniem (art. 2 ust. 4 ustawy).
Przeczytaj także: Zwolnienia grupowe a odprawa Zwolnienia grupowe a odprawa

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: