eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Co zrobić, gdy dłużnik wyzbywa się majątku

Co zrobić, gdy dłużnik wyzbywa się majątku

2007-01-10 00:50

Mimo zaciągniętych zobowiązań dłużnik może swobodnie rozporządzać swoim majątkiem. Może się jednak zdarzyć, że celowo zacznie "przerzucać" własność należących do niego składników majątkowych, aby uniknąć ich zajęcia w razie ewentualnego postępowania egzekucyjnego. Skutek jest taki, że staje się niewypłacalny, a Ty tracisz jakiekolwiek szanse na odzyskanie należności. Spójrz, w jaki sposób możesz złagodzić ryzyko niewypłacalności dłużnika.

Przeczytaj także: Jak odzyskać dług?

W sytuacji gdy Twój dłużnik sprzedaje czy przekazuje w drodze darowizny np. samochód czy mieszkanie, by w ten sposób uchronić własny majątek, a przy tym uniemożliwia Ci odzyskanie pieniędzy, jako wierzyciel masz prawo do ochrony.

Czy wiesz, że…

Możesz wnieść tzw. skargę paulińską, w której żądasz uznania przez sąd bezskuteczności czynności dłużnika z osobą trzecią. Skargę składa się w formie pozwu przeciwko osobie trzeciej, która nabyła od dłużnika majątek lub jego część bądź została przez niego obdarowana tym majątkiem.

Pamiętaj jednak, że sąd może uznać czynności dłużnika za bezskuteczne i tym samym będziesz mógł prowadzić egzekucję swojej wierzytelności z przedmiotów, których dłużnik się wyzbył, ale tylko wówczas, gdy spełnione zostaną określone, kodeksowe przesłanki.

Spójrz, jakie warunki muszą być spełnione, aby czynności dłużnika mogły być uznane za bezskuteczne.

Warunek 1

Istnienie wierzytelności

Twoja wierzytelność wobec dłużnika musi istnieć w chwili składania skargi o uznanie czynności za bezskuteczną. Wierzytelność nie musi być jednak stwierdzona wyrokiem sądu czy postanowieniem komornika o umorzeniu egzekucji. Do wszczęcia postępowania o uznanie umowy zawartej przez Twojego dłużnika za bezskuteczną wystarczy – przy spełnieniu wszystkich innych przesłanek – że Twój dłużnik jest zobowiązany do zapłaty należności z faktury.

Pamiętaj również, ze w momencie składania skargi wierzytelność nie musi być wymagalna, a więc niekoniecznie musiał już nadejść jej termin płatności. Czasem warto wcześniej złożyć skargę, nie czekając, aż wierzytelność stanie się wymagalna. Nigdy nie wiadomo, ilu jest wierzycieli i czy przypadkiem oni również nie zdecydują się wystąpić ze skargą.

Warunek 2

Stan niewypłacalności dłużnika

Aby sąd uznał czynność dokonaną przez dłużnika z osobą trzecią za bezskuteczną, dłużnik, wskutek dokonanej czynności prawnej z osobą trzecią, musi stać się niewypłacalny lub stać się niewypłacalny w większym stopniu niż przed dokonaniem tej czynności. Miej na uwadze, że niewypłacalność to brak możliwości wywiązania się z zobowiązań finansowych. Jest to stan, w którym majątek dłużnika nie wystarcza na pokrycie wierzytelności. Nie możesz zatem dochodzić przed sądem uznania czynności dokonanej przez Twojego dłużnika z osobą trzecią za bezskuteczną, gdy pomimo zbycia składnika majątku dłużnik nie jest niewypłacalny i nadal możesz zaspokoić swoją wierzytelność z innych składników jego majątku, np. nieruchomości.


Tekst pochodzi z biuletynu „Oszczędności w firmie”.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: