eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Posiłki w szpitalach jak na Facebooku? Znamy wyniki kontroli IH

Posiłki w szpitalach jak na Facebooku? Znamy wyniki kontroli IH

2016-11-29 13:25

Posiłki w szpitalach jak na Facebooku? Znamy wyniki kontroli IH

Posiłek w szpitalu © 135pixels - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Kto choć raz odwiedził facebookowy profil Posiłki w szpitalach, doskonale zdaje sobie sprawę, w jak bezlitosny sposób obnaża on jakość żywności oferowanej polskim pacjentom. Czy rzeczywiście jest tak źle, jak wynika to ze zdjęć umieszczanych na Facebooku? Sprawdziły to Inspekcja Handlowa i Państwowa Inspekcja Sanitarna. Zbadanych zostało 99 firm cateringowych obsługujących 234 polskie szpitale. Zastrzeżenie inspektorów wzbudziło aż 61 z nich.

Przeczytaj także: Co firmy cateringowe serwują nam w szpitalach i szkołach?

W pierwszym półroczu br. Sanepid przeprowadził kontrole w 284 szpitalach, które własnoręcznie przygotowują posiłki dla pacjentów. Równocześnie swoje badania prowadziła Inspekcja Handlowa, która na zlecenie UOKiK przyjrzała się, jakie posiłki serwują pacjentom firmy cateringowe. Analizie poddano 99 firm, które przygotowują posiłki do 234 szpitali. Jej wyniki pozostawiają wiele do życzenia. Najwięcej stwierdzonych przez inspektorów nieprawidłowości dotyczyło braku dbałości o wymogi higieniczno-sanitarne oraz niezgodności w zakresie żywienia pacjentów.

Co zobaczyła Inspekcja Handlowa?


Nieprawidłowości dostrzeżono w aż 61 z 99 przebadanych (62 proc.) placówek cateringowych, które przygotowują i dostarczają gotowe dania do szpitali. Najczęściej uchybienia dotyczyły nieprzestrzegania terminów przydatności do spożycia - odnotowano je w 13 firmach i w co dziesiątej przebadanej partii.

Do tego okazało się, że posiłki w szpitalach podawano w mniejszych porcjach niż deklarowano to w jadłospisie. I w tym przypadku zastrzeżenia wzbudziło 13 firm cateringowych i 10% przebadanych partii. W skrajnych sytuacjach niedowaga sięgała nawet 62 proc. I tak np. porcje podawanych pacjentom bitek schabowych były lżejsza od 5 do 50 g, przy czym w jadłospisie podawano, że waga jednej porcji to 80 g.

Szpitalne posiłki poddano również analizie laboratoryjnej, sprawdzając w ten sposób ich realny skład. Tu wątpliwości wzbudziło 6 przedsiębiorców i 7 partii na 75 zbadanych. Przykład: zbyt wysoka zawartość glutenu w „sosie bezglutenowym” - stwierdzono 30 mg/kg glutenu. Może to być szkodliwe dla osób uczulonych na ten składnik i chorych na celiakię. Zgodnie z przepisami, produkt bezglutenowy może zawierać do 20 mg/kg glutenu.

fot. mat. prasowe

Kontrolowane firmy cateringowe

Sprawdzono 99 firm cateringowych dostarczających posiłki do 234 szpitali.


Inspektorzy Inspekcji Handlowej przyjrzeli się także umowom zawieranym przez szpitale z firmami cateringowymi. Brakowało w nich m.in.: szczegółowych zasad dostarczania posiłków (podawano jedynie godziny oraz informację, że będą przygotowywane według jadłospisów), kar umownych za nienależyte wykonanie umowy. Zdarzało się, że postanowienia umów nie były przestrzegane. Przykład: do posiłku zaplanowano kompot, którego nie zaserwowano; umowa stanowiła, że warzywa i owoce powinny być podane do każdego śniadania i kolacji, tymczasem pacjenci otrzymali je tylko 3 razy w ciągu dziesięciu dni.

fot. mat. prasowe

Nieprawidłowości

Najczęściej nie przestrzegano terminów przydatności produktów spożywczych do spożycia.


Działania Inspekcji


Inspektorzy Inspekcji Handlowej zawiadomili kierowników szpitali o wykrytych nieprawidłowościach i zaapelowali o zwiększenie nadzoru nad firmami dostarczającymi posiłki pacjentom. Przekazali ustalenia kontroli do organów nadzoru sanitarnego, urzędów miar, inspektoratów Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz do Narodowego Funduszu Zdrowia. Za nieprzestrzeganie przepisów m.in. dotyczących terminów przydatności do spożycia 27 osób ukarano mandatami na łączną kwotę 5,7 tys. zł.

fot. mat. prasowe

Jaki skład miały posiłki podawane pacjentom?

W laboratoriach UOKiK zbadano 65 partii (6 przedsiębiorców). Zastrzeżenia wzbudziło 7 z nich.


O kontroli


Przedsiębiorców wytypowano do kontroli na podstawie informacji przekazanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Kontrola odbyła się w kwietniu i maju 2016 roku i dotyczyła 99 firm cateringowych przygotowujących posiłki dla 234 szpitali. Sprawdzono jakość używanych składników i ich oznakowanie, wielkość wydawanych porcji, przestrzeganie dat minimalnej trwałości lub terminów przydatności do spożycia. W trakcie kontroli przyjrzano się również umowom zawieranym pomiędzy administratorami szpitali oraz firmami cateringowymi dostarczającymi posiłki.

fot. mat. prasowe

IH przyjrzała się także umowom zawieranym przez szpitale z firmami cateringowymi.

Zdarzało się, że szpital nie interesował się tym, jakie posiłki dostarcza catering.


Działania były prowadzone równolegle z kontrolami Państwowej Inspekcji Sanitarnej, która sprawdzała posiłki przygotowywane samodzielnie przez szpitale. Więcej o działaniach Państwowej Inspekcji Sanitarnej można znaleźć na stronie internetowej sanepidu, a na stronach internetowych wszystkich Inspektoratów Inspekcji Handlowej - wyniki z kontroli IH w poszczególnych województwach.

fot. mat. prasowe

Działania Inspekcji Handlowej

Za nieprzestrzeganie m.in. dat minimalnej trwałości 27 osób ukarano mandatami na łączną kwotę 5,7 tys. zł.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: