eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Jak wybierać zdrową żywność?

Jak wybierać zdrową żywność?

2016-09-14 12:41

Jak wybierać zdrową żywność?

Jak wybierać zdrową żywność? © Studio Mike - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Ostatnimi laty sklepy ze zdrową żywnością, eko-bazarki oraz bio-markety wyrastają niczym grzyby po deszczu. Warto pamiętać, że sama nazwa sklepu nie przesądza jeszcze, że dostępne tam produkty są faktycznie ekologiczne. Świadczy o tym zupełnie coś innego. Co? Na to pytanie odpowiada poradnik przygotowany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Przeczytaj także: Jak kupować produkty ekologiczne?

Warunki produkcji żywności ekologicznej są niezwykle restrykcyjne. Producent misi obywać się bez sztucznych wzmacniaczy zapachu, smaku i koloru. Nie może również dodawać organizmów modyfikowanych genetycznie ani też stosować sztucznych nawozów i środków ochrony roślin. Z tego też powodu. wygląd owoców i warzyw ekologicznych bywa dla konsumenta mniej atrakcyjny niż ma to miejsce w przypadku towarów komercyjnych. Nie zawsze jednak, kiedy umieszczamy w koszyku produkt opatrzony napisem "bio", faktycznie mamy do czynienia z żywnością ekologiczną. Dlatego też Inspekcja Handlowa dokonuje regularnych kontroli jej oznakowania oraz jakości.

Ostatnie działania kontrolne IH przeprowadzono w I kwartale bieżącego roku. Objęły one teren całego kraju, w tym 161 różnego rodzaju placówek: sieci handlowych, sklepów ze zdrową żywnością, hurtowni oraz e-sklepów. Weryfikacji poddano jakość produktów ekologicznych oraz ich oznakowanie. Sprawdzono m.in. soki, miody, makarony, warzywa i owoce, mięso i jego przetwory. Tylko 15 partii (2,5 proc.) zakwestionowano ze względu na nieprzestrzeganie wymagań dla żywności ekologicznej w zakresie m.in. nieprawidłowego oznakowania.

W laboratoriach UOKiK zbadano jakość 173 partii produktów rolnictwa ekologicznego, kwestionując 9 proc. (16 partii). Zakwestionowano np. niewłaściwą jakość pomidorów w puszce, czy niższą zawartość cukrów od deklaracji na etykiecie. Niezgodne z obowiązującymi ogólnymi przepisami oznakowanie posiadało 12,6 proc. partii (79) – w tym 14 partii ze względu na naruszenie przepisów o rolnictwie ekologicznym. W ubiegłym roku takie nieprawidłowości inspektorzy wykryli u 11 proc. sprawdzonych partii.

Na towarach brakowało oznaczenia miejsca pochodzenia surowców, czy danych o zawartości cukru. Ponadto, inspektorzy Inspekcji Handlowej zakwestionowali bezzasadne umieszczanie informacji - przykładowo o tym, że „produkt nie zawiera glutenu” na towarach, do których nie dodaje się zbóż.

Konsumenci mogli taki komunikat przeczytać na śmietance kokosowej, a na opakowaniu soi, że jest „niemodyfikowana genetycznie” – tymczasem żaden produkt rolnictwa ekologicznego nie może zawierać GMO, a intencją producenta było przypisanie jego asortymentowi wyjątkowych właściwości.

Inspektorzy Inspekcji Handlowej zwrócili także uwagę na to, że oznakowanie produktów konwencjonalnych sugeruje ekologiczną metodę produkcji, wprowadzając konsumentów w błąd. W tym celu na etykiecie producenci np. niezgodnie z prawem oznaczyli miody napisami „100% BIO”, „ECO”. Konsumentom i producentom przypominamy, że słowa „bio”, „eko”, „organic” mogą być używane na etykietach tylko tych produktów, do których wyrobu użyto co najmniej 95 proc. składników naturalnych czyli m.in. niemodyfikowanych genetycznie, bez sztucznych nawozów i chemicznych środków ochrony roślin.

fot. mat. prasowe

Jak kupować zdrową żywność?

Na opakowaniu produktu ekologicznego powinien widnieć tzw. ekoliść.


Gospodarstwo rolne i zakład przetwarzający czy paczkujący muszą poddać się kontroli, aby uzyskać specjalny certyfikat i używać na etykietach tych słów oraz specjalnego logo rolnictwa ekologicznego. Przede wszystkim certyfikat, oznakowanie numerem jednostki certyfikującej oraz unijnym logo tzw. ekoliścia potwierdzają, że dany produkt spełnia unijne normy produkcji ekologicznej. Wybierasz ekologiczną żywność, szukaj tej oznaczonej specjalnym unijnym znakiem rolnictwa ekologicznego:

fot. mat. prasowe

Ekoliść

Wybierasz ekologiczną żywność, szukaj tej oznaczonej specjalnym unijnym znakiem rolnictwa ekologicznego.


Więcej informacji o tym, jak wybierać produkty ekologiczne w poradniku przygotowanym przez UOKiK.


Inspektorzy Inspekcji Handlowej poinformowali o wynikach kontroli organy nadzoru sanitarnego, weterynaryjnego oraz Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. IH wszczęła 21 postępowań. Przypominamy, że niewłaściwą jakość produktów można zgłaszać Inspekcji Handlowej. W przypadku pytań o szczegółowe wyniki kontroli w poszczególnych województwach, polecamy kontakt z IH.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: