eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Nowelizacja Kodeksu pracy: zakaz pracy kobiet złagodzony

Nowelizacja Kodeksu pracy: zakaz pracy kobiet złagodzony

2016-05-24 09:38

Nowelizacja Kodeksu pracy: zakaz pracy kobiet złagodzony

Pracownica w ciąży © DN6 - Fotolia.com

W dniu 13 maja 2016 r. Sejm uchwalił kolejną nowelizację Kodeksu pracy na podstawie której zmieniono art. 176 Kodeksu pracy.

Przeczytaj także: Kodeks pracy 2016: jakie zmiany?

Dotychczas art. 176 Kodeksu pracy wskazywał, iż nie wolno zatrudniać kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Na podstawie tego przepisu Rada Ministrów wydała rozporządzenia z dnia 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet. W rozporządzeniu określono prace lub warunki pracy, przy których ogranicza się zatrudnianie przede wszystkim kobiet w ciąży i karmiących piersią, ale także prace których nie powinny wykonywać wszystkie kobiety w związku z odmiennością budowy ich organizmu oraz mniejszą wydolnością fizyczną.

Komisja Europejska uznała dotychczasowy przepis za niezgodny z postanowieniami dyrektywy 2006/54/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 lipca 2006 r. w sprawie wprowadzenia w życie zasady równości szans oraz równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zatrudnienia i pracy. Z obecnego brzmienia art. 176 Kodeksu pracy wynikało bowiem, że odnosi się on do wszystkich kobiet, a nie tylko do kobiet w ciąży i karmiących piersią, co zdaniem Komisji stanowi przeszkodę w zapewnieniu równouprawnienia płci, szczególnie w zakresie dostępu do zatrudnienia.

Ponadto, upoważnienie do wydania powyższego rozporządzenia uznane zostało za niezgodne z art. 92 ust. 1 Konstytucji RP, gdyż nie zawierało wymaganych tym zapisem wytycznych dotyczących treści rozporządzenia.

fot. DN6 - Fotolia.com

Pracownica w ciąży

Kobiety w ciąży i kobiety karmiące dziecko piersią nie będą mogły wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią.


Zgodnie z nowelizacją kobiety w ciąży i kobiety karmiące dziecko piersią nie będą mogły wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, wykaz prac obejmujący prace związane z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, w tym ręcznym transportem ciężarów, oraz prace mogące mieć niekorzystny wpływ ze względu na sposób i warunki ich wykonywania.

Przydatne linki:
Kodeks pracy


W związku z nowym brzmieniem przepisu proponuje się utrzymanie w mocy dotychczasowego rozporządzenia do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie nowego upoważnienia, jednak nie dłużej niż przez 9 miesięcy od dnia wejścia w życie tej ustawy. Ustawa wejdzie w życie w ciągu 14 dni od jej ogłoszenia.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: