eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Urlopy pracownicze

Urlopy pracownicze

2004-11-06 20:23

Przeczytaj także: Urlop wypoczynkowy a urlop bezpłatny


Jeżeli pracownik pobierał naukę w okresie zatrudnienia, wówczas przy obliczaniu stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, uwzględnia się okres korzystniejszy dla pracownika.

W przypadku jednoczesnego pozostawania w dwóch lub więcej stosunkach pracy, wliczeniu do okresu urlopu podlega także, okres poprzedniego nie zakończonego zatrudnienia w części przypadającej przed nawiązaniem drugiego lub kolejnego stosunku pracy.

Z mocy przepisów szczególnych wlicza się też inne okresy niż zatrudnienie na podstawie stosunku pracy, np. okres służby wojskowej, służby w policji, pracy nakładczej. Pracownikowi, który wykorzystał urlop za dany rok, a następnie w ciągu tego roku uzyskał prawo do urlopu w wyższym wymiarze, przysługuje urlop uzupełniający. Dodatkowe urlopy przewidziane są dla pracowników zatrudnionych przy pracy szczególnie uciążliwej albo wykonywanej w warunkach szkodliwych dla zdrowia. Takie prawo mają także inwalidzi I lub II grupy i kombatanci w wymiarze 10 dni roboczych.

Udzielenie urlopu wypoczynkowego

Polega na zwolnieniu pracownika ze świadczenia pracy w oznaczonym czasie, w celu realizacji uprawnienia urlopowego przysługującego za dany rok.

Zgodnie z znowelizowanym kodeksem pracy istnieją dwie podstawowe zasady udzielania urlopu:

1) urlopu należy udzielić w dni, które są dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem pracy

2) urlopu udziela się w wymiarze godzinowym. Do obliczania stosuje się zasadę, że 1 dzień wymiaru urlopu równa się 8 godzinom pracy.

Plan urlopów

Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów, którego sporządzenie należy do obowiązków pracodawcy. Plan ten jest ustalany przez pracodawcę w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi działającymi w danym zakładzie. Przy ustaleniu planu należy brać pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Niekiedy przepisy określają, w jakim terminie pracownicy mają prawo do urlopu, dotyczy to np. pracownika, który ma prawo do urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, czy młodocianego, który ma prawo do urlopu w okresie ferii zimowych.

Obowiązku sporządzania planów urlopów nie maja pracodawcy, jeżeli wyraziła na to zgodę zakładowa organizacja związkowa oraz u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa.

Charakter prawny planu urlopów

Ustalenie terminu urlopu w planie urlopów powoduje nabycie przez niego prawa do zwolnienia od pracy na okres przewidziany w planie. Określanie terminów urlopów nie jest jednoznaczne z udzieleniem urlopu. Pracodawca jest obowiązany udzielić indywidualnie każdemu pracownikowi należnego mu urlopu w terminie podanym w planie. Plan urlopów jest źródłem zobowiązania pracodawcy do udzielenia pracownikowi zwolnienia urlopowego w wyznaczonym terminie, a tym samym stanowi podstawę roszczenia pracownika wobec pracodawcy o wykonanie tego obowiązku. Jeżeli pracodawca nie udzielił w tym terminie, to powinien udzielić później (najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego).

oprac. : Justitia.pl Justitia.pl

Czas pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: