eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Kiedy umowa ubezpieczenia jest nieważna lub bezskuteczna?

Kiedy umowa ubezpieczenia jest nieważna lub bezskuteczna?

2014-10-01 00:20

Kiedy umowa ubezpieczenia jest nieważna lub bezskuteczna?

Kiedy umowa ubezpieczenia jest nieważna lub bezskuteczna? © Syda Productions - Fotolia.com

Umowa ubezpieczenia ważna będzie tylko wtedy, gdy zajście przewidzianego w niej wypadku jest możliwe. A contrario, w sytuacji, gdy zajście takie zdarzenia nie będzie możliwe, umowa taka będzie prawnie - bezwzględnie nieważna. O nieważności umowy decyduje stan rzeczy, który występuje w czasie trwania umowy.

Przeczytaj także: Ubezpieczyciel kontra kłamca: kto wygra ten pojedynek?

Umowa ubezpieczenia określa wypadki, których zajście w czasie trwania umowy prowadzi do odpowiedzialności ubezpieczyciela. W związku z powyższym niemożliwość zajścia takich wypadków powoduje nieważność umowy. W takich przypadkach umowa będzie bezwzględnie nieważna ex tunc, a co warte podkreślenia, nieważność taka nie będzie uzależniona od świadomości którejkolwiek ze stron o zajściu lub niemożności zajścia wypadku ubezpieczeniowego.

Należy pamiętać, że świadczenie przez ubezpieczyciela ochrony ubezpieczeniowej polega na ponoszeniu ryzyka zapłaty określonej sumy pieniężnej w razie zajścia wypadku ubezpieczeniowego. Ryzyko to spełniane jest tylko wówczas, gdy zajście przewidzianego w umowie wypadku jest możliwe. Co więcej, odpowiedzialność ubezpieczyciela wiąże się ze zdarzeniami występującymi w czasie trwania stosunku ubezpieczenia, a rozszerzenie tej odpowiedzialności za okresy wcześniejsze musi wynikać z wyraźnego postanowienia umowy.

fot. Syda Productions - Fotolia.com

Kiedy umowa ubezpieczenia jest nieważna lub bezskuteczna?

Niemożliwość zajścia wypadków, które określa umowa ubezpieczenia, powoduje jej nieważność.


Poza nieważnością umowy ubezpieczeniowej ustawodawca mówi również o jej ewentualnej bezskuteczności. Mianowicie bezskuteczne będzie postanowienie o objęciu ubezpieczeniem okresu przed zawarciem umowy i to wówczas, gdy w momencie zawarcia umowy którakolwiek ze stron wiedziała lub mogła się dowiedzieć (przy zachowaniu należytej staranności), że wypadek nastąpił. Teoretycznie więc strony mogą objąć umową ubezpieczenia okres następujący przed jej zawarciem, gdy jest to dla nich korzystne (na przykład ze względu na wydłużenie okresu i korzystne ustalenie wysokości związanych z tym ulg składkowych dla ubezpieczającego). Niemniej jednak nie mogą tego zrobić wtedy, kiedy w chwili zawarcia umowy którakolwiek z nich wiedziała lub przy należytej staranności mogła się dowiedzieć, że w tym okresie zaistniał wypadek. Przepis ten ma na celu przeciwdziałanie sytuacjom rodzącym nienależne korzyści dla jednej strony lub bezpodstawne zobowiązanie dla drugiej.

Konsekwencje prawne przyjęcia nieważności lub bezskuteczności umowy ubezpieczenia są oczywiście niezwykle istotne. Zarzut nieważności można bowiem podnieść w każdym czasie i prowadzi on do wyłączenia takiej umowy z obrotu prawnego. W przypadku bezskuteczności określonego postanowienia umowy zarzut taki nie powoduje nieważności umowy.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: