eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Intercyza – co zrobić, by nie zostać z niczym?

Intercyza – co zrobić, by nie zostać z niczym?

2014-10-03 00:16

Intercyza – co zrobić, by nie zostać z niczym?

Podpisanie intercyzy korzystne? © fot. mat. prasowe

Podpisanie intercyzy nie zawsze leży w interesie obojga małżonków. Zdarza się, że tylko jedno z nich pracuje, podczas gdy drugie zajmuje się domem – taka sytuacja może powodować stres i prowokować pytania odnośnie możliwych rozwiązań, gdy zarabiający małżonek postanowi się rozwieść. No właśnie – czy istnieje sposób, aby po podpisaniu intercyzy nie zostać za jakiś czas z niczym?

Przeczytaj także: Rozwód a podział majątku

Małżeństwo nie jest już tak stabilną instytucją jak jeszcze kilkadzeisiąt lat temu – dlatego też osoby planujące ślub stają się ostrożniejsze i wolą zawczasu uporządkować kwestie finansowe podpisując intercyzę.

Czym jest intercyza?


W chwili zawarcia związku małżeńskiego między parą powstaje wspólnota majątkowa obejmująca majątek nabyty przez te osoby (razem bądź osobno) w trakcie trwania małżeństwa. Jeśli po ślubie para kupi dom – stanowi on ich wspólną własność. Jeśli pan domu kupi sobie telewizor, a pani domu sprawi sobie auto – te przedmioty także trafią do wspólnej „puli”. Wiele par z różnych powodów nie chce takiego rozwiązania. Jeżeli decydują się zachować rozdzielność majątkową, to muszą podpisać przed zawarciem małżeństwa specjalną umowę zwaną właśnie intercyzą.
Umowa tego rodzaju zawsze wymaga podpisania stosownego aktu notarialnego i warto zaznaczyć, że można zawrzeć ją także w trakcie trwania małżeństwa. Wspólnotę można też zawsze przywrócić poprzez rozwiązanie umowy o intercyzie. Małżonkowie, którzy ustanowią rozdzielność majątkową co do zasady nie odpowiadają za swoje zobowiązania i długi, a każde z nich gromadzi niezależnie własny majątek – mówi mecenas Anna Brykczyńska z Brykczyńscy i Partnerzy Adwokackiej Spółki Partnerskiej.

fot. mat. prasowe

Podpisanie intercyzy korzystne?

Podpisanie intercyzy nie zawsze leży w interesie obu stron.


Wyrównanie dorobków


Osoby parafujące intercyzę boją się czasem o efekty tej decyzji, a przed oczami majaczy im koszmar pozostania na „lodzie”. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które po ślubie (i po podpisaniu intercyzy) zajmują się prowadzeniem domu i opieką nad dziećmi. Mąż w tym czasie z sukcesem prowadzi swój biznes i szybko się bogaci. Na wypadek rozpadu małżeństwa indywidualnie zgromadzony majątek męża będzie przecież jego wyłączna własnością. I na to jest jednak sposób. Jaki? Wystarczy zmodyfikować intercyzę tak, aby ustanowić rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków. To dobre zabezpieczenie dla niepracujących żon czy mężów. Działanie umowy tego typu jest proste: jeśli od dnia zawarcia intercyzy jeden z małżonków zgromadzi majątek znacznie przekraczający majątek tego drugiego, to wówczas małżonek słabszy ekonomicznie może (w razie rozwodu) zażądać wyrównania dorobków. W grę wchodzi nawet połowa dorobku żony lub męża zgromadzonego po zawarciu tej umowy.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: