eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Zmiany w prawie VI-VII 2013

Zmiany w prawie VI-VII 2013

2013-07-17 10:17

Przeczytaj także: Zmiany w prawie V 2013


PRAWO OCHRONY ŚRODOWISKA. ENERGETYKA

Dz.U.2013.609 rozporządzenie z dnia 2013.04.25

Rozporządzenie Ministra Gospodarki w sprawie w sprawie szczegółowych warunków, sposobu i trybu przyznawania dofinansowania na realizację działań związanych z wytwarzaniem biokomponentów, biopaliw ciekłych lub innych paliw odnawialnych i wykorzystaniem ich w transporcie - Wchodzi w życie z dniem: 2013.06.11.

Rozporządzenie określa szczegółowe warunki, sposób i tryb przyznawania dofinansowania inwestycji m.in. w zakresie: wytwarzania biokomponentów, biopaliw ciekłych lub innych paliw odnawialnych, badań związanych z opracowywaniem nowych rodzajów biopaliw ciekłych lub innych paliw odnawialnych, związanych z tym nowych rozwiązań konstrukcyjnych, jak też wdrożeń eksploatacyjnych, pomocy dla wytwórców biokomponentów oraz producentów paliw oraz wspierania ekologicznego transportu. Dofinansowanie jest udzielane w formie dotacji celowej.

Dz.U.UE.L.2013.115.39 rozporządzenie z dnia 2013.04.17

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 347/2013 w sprawie wytycznych dotyczących transeuropejskiej infrastruktury energetycznej, uchylające decyzję nr 1364/2006/WE oraz zmieniające rozporządzenia (WE) nr 713/2009, (WE) nr 714/2009 i (WE) nr 715/2009 - Wchodzi w życie z dniem: 2013.06.04

Rozporządzenie określa wytyczne dotyczące terminowego rozwoju i interoperacyjności priorytetowych korytarzy i obszarów transeuropejskiej infrastruktury energetycznej, a w szczególności dotyczy określania projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania niezbędnych do realizacji priorytetowych korytarzy i obszarów należących do kategorii infrastruktury energetycznej w zakresie energii elektrycznej, gazu, ropy naftowej i dwutlenku węgla, ułatwia terminową realizację projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania poprzez usprawnienie, ściślejszą koordynację i przyspieszenie procesów wydawania pozwoleń oraz poprzez zwiększenie udziału społeczeństwa, określa zasady i wytyczne dotyczące transgranicznej alokacji kosztów i zachęt uzależnionych od ryzyka w odniesieniu do projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, określa warunki kwalifikowalności projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania do uzyskania unijnej pomocy finansowej.

Dz.U.UE.L.2012.337.31 rozporządzenie z dnia 2013.12.10

Rozporządzenie Komisji (UW) nr 1179/2012 ustanawiające kryteria określające, kiedy stłuczka szklana przestaje być odpadem na podstawie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE - Wchodzi w życie z dniem: 2013.06.11

Rozporządzenie określa, że stłuczka szklana przestaje być odpadem, w przypadku gdy, przy przemieszczaniu od producenta do innego posiadacza, spełnione są wszystkie warunki określone w rozporządzeniu i jego załącznikach lub gdy stłuczka szklana przeznaczona jest do produkcji substancji lub przedmiotów szklanych w procesach przetapiania.

Dz.U.2013.228 ustawa z dnia 2013.01.13

Ustawa o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - Zmieniana z dniem: 2013.03.06

W ustawie dodano między innymi przepis dotyczący możliwości zróżnicowania przez Radę Gminy stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zależności od powierzchni lokalu mieszkalnego, liczby mieszkańców zamieszkujących nieruchomość, odbierania odpadów z terenów wiejskich lub miejskich, a także od rodzaju zabudowy. Dano także Radzie Gminy możliwość ustanowienia w drodze uchwały, inkasentów do poboru opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Uwagi wymaga zmiana ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która wejdzie w życie w lipcu 2013. Zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach utrzymanie czystości i porządku w gminach należy do obowiązkowych zadań własnych gminy. Gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania. W związku z powyższym właściciele nieruchomości, obowiązani są ponosić opłaty na rzecz gminy na terenie której dana nieruchomość się znajduje.

Właściciel nieruchomości posiadający aktualnie podpisaną umowę z firmą odbierającą śmieci powinien dowiedzieć się w swoim urzędzie gminy, od kiedy zacznie działać nowy system i z odpowiednim wyprzedzeniem wypowiedzieć umowę na wywóz odpadów. W przypadku rozwiązania albo wygaśnięcia umowy przed rozpoczęciem działania nowego systemu odbioru śmieci, właściciel nieruchomości jest obowiązany poinformować o tym gminę.

Od 1 lipca 2013 r. każdy mieszkaniec gminy będzie zobowiązany płacić gminie za wywóz śmieci.

Przeczytaj także: Zmiany w prawie IX-X 2013 Zmiany w prawie IX-X 2013

poprzednia  

1 2 3 4 ... 6

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: