eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Spółka cywilna czy jawna?

Spółka cywilna czy jawna?

2012-07-14 00:25

Przeczytaj także: Spółki cz.XIII - podsumowanie


Cywilna sprawia więcej trudności?

W kontekście powyższych uwag mogłoby się wydawać, że skoro jest tyle ważnych podobieństw, a koszty rejestracji spółki jawnej są wyższe, to więcej przemawia na rzecz założenia spółki cywilnej. Nie jest to jednak tak oczywiste. Spółka cywilna nie ma bowiem zdolności prawnej. Nie jest podmiotem na gruncie prawa cywilnego. W obrocie gospodarczym zdolność do zaciągania zobowiązań czy nabywania praw mają wspólnicy, a nie spółka. Brak podmiotowości prawnej spółki cywilnej powoduje również, że spółka ta nie ma własnego majątku. Majątek wniesiony jako wkład przez wspólników czy nabyty w czasie trwania spółki stanowi wspólny majątek wspólników (art. 863 K.c.). Te cechy spółki cywilnej sprawiają, że choć przepisy ją regulujące nie są obszerne, to jednak budzą więcej wątpliwości interpretacyjnych niż te odnoszące się do spółki jawnej.

Można tu chociażby wskazać kwestie przesunięć majątkowych między wspólnikiem a spółką (a faktycznie pozostałymi wspólnikami) czy problem właściwego obrania nazwy dla spółki cywilnej, a następnie posługiwania się nią na fakturze.

W przeciwieństwie do spółki cywilnej spółka jawna jest odrębnym podmiotem prawa. Jest to spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą (art. 22 § 1 K.s.h.). Przepisy Kodeksu spółek handlowych wyposażają ją zarówno w zdolność prawną (sądową), jak i w zdolność do czynności prawnych (sądowych, art. 8 § 1 K.s.h.).

Podsumowując można wskazać, że żadna z przedstawionych form nie jest bez wad. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że któraś z tych spółek jest ewidentnie lepsza. Z pewnością przy wyborze formy prowadzenia działalności gospodarczej należy kierować się indywidualnymi potrzebami, uwzględniając wady i atuty każdej z nich.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 ze zm.)
  • Ustawa z dnia 15.09.2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. nr 94, poz. 1037 ze zm.)


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

oprac. : Ewelina Mentel-Wyrzychowska / Gazeta Podatkowa Gazeta Podatkowa

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: