eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Walne zgromadzenie akcjonariuszy: e-uczestnictwo

Walne zgromadzenie akcjonariuszy: e-uczestnictwo

2012-06-20 09:53

Przeczytaj także: Nowelizacja Kodeksu spółek: KPP za zmianą


  • wykonywanie osobiście lub przez pełnomocnika prawa głosu przed lub w toku walnego zgromadzenia (tzw. e-voting) - stosowanie tej formy e-uczestnictwa wymaga od spółki zastosowania specjalistycznego oprogramowania do składania i liczenia głosów. Zaznaczyć należy, iż prawo głosu przy e-uczestnictwie może być wykonywane w dwóch wariantach: głosowania przed obradami oraz w trakcie ich trwania. Statut spółki powinien przesądzać, który z tych wariantów należy stosować, względnie wyraźnie stanowić, że mogą zostać zastosowane oba. Przyjęte w statucie reguły wykonywania prawa głosu w drodze elektronicznej powinny dawać możliwość identyfikacji jednoznacznej woli podmiotu składającego oświadczenie woli. Powinny one także uniemożliwiać wielokrotne głosowanie w tej samej sprawie przez ten sam podmiot oraz umożliwiać przeprowadzanie głosowania jawnego i tajnego. Może to nastąpić w jakikolwiek technicznie dopuszczalny sposób. Postulować należałoby, by na potrzeby protokołu sporządzona została oddzielna listę e- uczestników (jeśli statut spółki pozwala na stosowanie różnych różnych form e-uczestnictwa wskazane jest, aby lista wskazywała formę uczestnictwa danego akcjonariusza).

Należy zaznaczyć, że wskazane formy mogą się występować łącznie tj. wykonywanie prawa głosu w trakcie walnego zgromadzenia może, a nawet powinno łączyć się z transmisją jego obrad.

Pamiętać należy, że z brzmienia art. 4065 § 1 ksh wynika, iż udział w walnym zgromadzeniu za pomocą środków komunikacji elektronicznej ma charakter wyłącznie subsydiarny w stosunku do walnego zgromadzenia odbywającego się w klasyczny. Oznacza to, że na chwile obecną kontrowersyjne jest przeprowadzenia walnego zgromadzenia wyłącznie w sieci (tzw. wirtualne walne zgromadzenia). Kodeks spółek handlowych wymaga, by walne zgromadzenie odbywało się w dowolnym określonym w statucie miejscu na terytorium RP. W przypadku wirtualnego zgromadzenia jego miejsca odbywania w znaczeniu geograficznym nie można jednoznacznie ustalić.

Artykuł 4065 ksh pozostawia spółkom daleko idącą swobodę w wykorzystywaniu komunikacji elektronicznej przy przeprowadzaniu walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Zasadniczego w tej kwestii znaczenia nabiera prawidłowa redakcja zapisów statutu oraz pozostałych dokumentów korporacyjnych, regulujących zasady przeprowadzania e-walnego zgromadzenia, tak by umożliwić tzw. e-uczestnictwo. Komunikację elektroniczną uznać należy za środek uzupełniający tradycyjne formy uczestnictwa w walnych zgromadzeniach, który zmierzać ma do wzmocnienia ładu korporacyjnego w spółkach, zwiększenia reprezentatywności na walnych zgromadzeniach i aktywizacji biernych akcjonariuszy. Cele te oczywiście oceniać należy pozytywnie, praktyka jednak pokaże na ile zostaną one spełnione w praktyce.

Benedykt Baliga, aplikant radcowski
Joanna Mizińska, adwokat, partner w

poprzednia  

1 2 3

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: