eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Walne zgromadzenie akcjonariuszy: e-uczestnictwo

Walne zgromadzenie akcjonariuszy: e-uczestnictwo

2012-06-20 09:53

Przeczytaj także: Nowelizacja Kodeksu spółek: KPP za zmianą


Pamiętać jednak należy, iż zgodnie z art. 4065 § 2 wymogi te mogą wynikać jedynie z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa komunikacji lub być niezbędne do identyfikacji akcjonariuszy. Przepis ten wprowadza „zakaz dyskryminacji” udziału w walnym zgromadzeniu za pomocą komunikacji elektronicznej w stosunku do klasycznego walnego zgromadzenia. W tym kontekście pojawiła się wątpliwość, czy dopuszczalne jest wprowadzenie wymogu posiadania przez akcjonariusza biorącego udział w walnym zgromadzeniu bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu w rozumieniu art. 5 ust. 2 ustawy o podpisie elektronicznym oraz art. 78 § 2 k.c. W doktrynie wyrażono pogląd, że stawiane takich wymagań jest nieproporcjonalne w stosunku do celu jakim jest zapewnienie identyfikacji akcjonariuszy, a przez to jako sprzeczne z art. 8 dyrektywy 2007/36/WE niedopuszczalne. Natomiast takie wymogi techniczne jak posiadanie łącza o odpowiedniej przepustowości (zarówno w zakresie download’u jaki i upload’u), szyfrowanie połączenia albo korzystanie ze specjalnej aplikacji do głosowania wydają się być w pełni uzasadnione.

Formy e-uczestnictwa

Tzw. e-uczestnictwo (tj. udział w Walnym Zgromadzeniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej) jest formalnym uczestnictwem w walnym zgromadzeniu, i jako takie winno skutkować prawem do wykonywania przez takiego akcjonariusza wszelkich uprawnień jakie wynikają z posiadanych przez niego akcji.

Art. 4065 § 1 ksh wskazuje trzy ustawowe formy e-uczestnictwa w walnym zgromadzeniu. Są nimi:
  • transmisja obrad walnego zgromadzenia w czasie rzeczywistym - z technicznego punktu widzenia w tym wypadku wystarczające jest, aby spółka zapewniła serwer, który będzie obsługiwał transmisję oraz urządzenia rejestrujące, a każdy z uczestników dysponował łączem o odpowiedniej przepustowości. W przepisach nie zostało uregulowane to, czy transmisja powinna obejmować zarówno wizję jak i fonię, czy też może ona zostać ograniczona do jednej z wymienionych. Jest to forma udziału w zgromadzeniu znacząco zawężająca uprawnienia akcjonariusza, ponieważ akcjonariusz realizować może w zasadzie jedynie uprawnienia o charakterze informacyjnym – nie ma natomiast wpływu na przebieg obrad walnego zgromadzenia. Dochodzi tutaj bowiem jedynie do przesyłania i odtwarzania obrazu i dźwięku z miejsca obrad walnego zgromadzenia, bez zwrotnego transferu danych od akcjonariusza do miejsca obrad.
  • dwustronna komunikacja w czasie rzeczywistym, w ramach której akcjonariusze mogą wypowiadać się w toku obrad walnego zgromadzenia, przebywając w miejscu innym niż miejsce obrad walnego zgromadzenia - w tym przypadku oprócz sprzętu z puntu 1 spółka powinna zapewnić oprogramowanie do komunikacji tekstowej lub werbalnej. Oprócz bowiem przesyłania i odtwarzania obrazu i dźwięku z miejsca obrad walnego zgromadzenia dochodzi tutaj do analogicznego transferu danych od akcjonariuszy do spółki. Może to być oprogramowanie dedykowane lub powszechnie dostępne, pod warunkiem zapewnienia zabezpieczeń uniemożliwiających wzięcie udziału osób nieuprawnionych. Akcjonariusz uczestniczący zgromadzeniu w tej formie może zabierać głos w dyskusji, składać wnioski formalne i projekty uchwał, na takich samych zasadach, jak akcjonariusze fizycznie obecni w miejscu obrad.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: