eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Mobbing w pracy a odpowiedzialność pracodawcy

Mobbing w pracy a odpowiedzialność pracodawcy

2012-04-24 13:57

Przeczytaj także: Mobbing w miejscu pracy to długotrwałe nękanie?


Pracodawca może ponosić odpowiedzialność odszkodowawczą za mobbing spowodowany działaniami podległych mu pracowników.

Należy podkreślić, że pracownik może starać się o zadośćuczynienie z powodu mobbingu lub odszkodowanie za dyskryminację w trakcie pozostawania w zatrudnieniu, natomiast o odszkodowanie za mobbing może wnosić dopiero wtedy, gdy z jego powodu rozwiąże umowę o pracę. Trzeba nadmienić, że zarzut dyskryminacji może podnieść nie tylko pracownik, ale w określonych okolicznościach również osoba zatrudniona na innej podstawie niż stosunek pracy. Przykładowo, zleceniobiorca ma prawo domagać się zapewnienia mu takich samych warunków zatrudnienia jakie mają inni zleceniobiorcy danego zakładu, pracujący w zbliżonych do niego warunkach. Taką ochronę prawną dla pracowników cywilnoprawnych przyznała ustawa o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania.

Pracodawca musi reagować

Pracodawca, który nie dopuszcza się osobiście praktyk dyskryminujących lub mobbingowych, może być zaskoczony skierowanym przeciwko niemu pozwem pracownika pokrzywdzonego takimi działaniami. Pociągnięcie pracodawcy do odpowiedzialności w takiej sytuacji jest jednak prawnie dopuszczalne, trzeba bowiem pamiętać, że obowiązkiem pracodawcy jest przeciwdziałanie mobbingowi. Jeżeli więc, mimo niepokojących sygnałów występowania tego zjawiska na terenie zakładu pracy, nie podejmuje on żadnych odpowiednich działań, może w konsekwencji odpowiadać za skutki niedozwolonych praktyk podległych mu pracowników.

Zabezpieczeniem przed taką odpowiedzialnością może być stworzenie zbioru czytelnych zasad odpowiedniego postępowania w firmie, w tym dobrych zwyczajów i praktyk we wzajemnych kontaktach, wskazanie zachowań uważanych przez pracodawcę za naganne czy określenie sposobu reagowania na przypadki mobbingu lub dyskryminacji. Taki wewnątrzzakładowy "kodeks etyczny" może być elementem treści regulaminu pracy czy układu zbiorowego pracy bądź stanowić osobny dokument, z którym pracownik zostanie zapoznany.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)
  • Ustawa z dnia 3.12.2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania (Dz. U. nr 254, poz. 1700)


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: