eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Czy gmina może świadczyć usługi turystyczne?

Czy gmina może świadczyć usługi turystyczne?

2011-08-04 13:10

Przeczytaj także: Co sprawdzić przed zawarciem umowy z biurem podróży?


Gmina może również poza sferą użyteczności publicznej tworzyć spółki prawa handlowego i przystępować do nich, jeżeli zbycie składnika mienia komunalnego mogącego stanowić wkład niepieniężny gminy do spółki albo też rozporządzenie nim w inny sposób spowoduje dla gminy poważną stratę majątkową (art. 10 ust. 2 ustawy). Zakładam jednak, że i ta przesłanka nie jest spełniona w Państwa przypadku.

Gmina może posiadać udziały w spółce prowadzącej działalność turystyczną

W takim razie pozostaje jeszcze jeden wyjątek. Otóż zgodnie z art. 10 ust. 3 ustawy omówione wyżej ograniczenia dotyczące tworzenia spółek prawa handlowego i przystępowania przez gminę do nich, nie mają zastosowania do posiadania przez gminę akcji lub udziałów spółek zajmujących się wyliczonymi w tym przepisie rodzajami czynności.Chodzi tu o czynności bankowe, ubezpieczeniowe oraz działalność doradczą, promocyjną, edukacyjną i wydawniczą na rzecz samorządu terytorialnego, a także innych spółek ważnych dla rozwoju gminy, w tym klubów sportowych działających w formie spółki kapitałowej.

Czy działalność turystyczna może być działalnością promocyjną?

Pierwszą nasuwającą się myślą jest próba potraktowania działalności turystycznej jako działalności promocyjnej. Niestety, zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 7 października 2003 roku (II SA/Lub 1115/03) „promocja prowadzona przy okazji prowadzenia innej działalności nie uzasadnia powoływania się na działalność promocyjną, o której mowa w art. 10 ust. 3 ustawy o gospodarce komunalnej”.Z drugiej strony Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z 17 listopada 2000 roku (II SA/Kr 2149/00) orzekł, ze „użyteczność publiczna” winna usprawiedliwiać te działania gminy, których nie podejmują podmioty gospodarcze czy inne podmioty niezależne od władz publicznych.

Jeżeli więc jakieś usługi są oferowane przez przedsiębiorców i są powszechnie dostępne na rynku konsumentów, to w takim zakresie nie można powoływać się na użyteczność publiczną dla świadczenia tych usług bezpośrednio przez gminę, w formach organizacyjnych regulowanych prawem publicznym.
Mówiąc inaczej: jeżeli na terenie Państwa gminy działalność turystyczna jest słabo rozwinięta to gmina może świadczyć te usługi.

Korzystne rozwiązanie- sprzedaż udziałów w spółce albo wyodrębnienie części przedsiębiorstwa

W przeciwnym razie doradzałbym sprzedaż udziałów lub wyodrębnienie części przedsiębiorstwa zajmującego się usługami turystycznymi do osobnej spółki.

Trzeba pamiętać o art. 246 § 1 ksh, w myśl którego uchwały dotyczące zmiany umowy spółki oraz zbycia przedsiębiorstwa albo jego zorganizowanej części zapadają większością dwóch trzecich głosów.

Oprócz tego, uchwała dotycząca istotnej zmiany przedmiotu działalności spółki wymaga większości trzech czwartych głosów. A umowa spółki może przewidywać jeszcze surowsze warunki. Tak więc drugi wspólnik nie może podjąć żadnych działań bez Państwa zgody.

Podstawa prawna:
  • art. 1 i art. 10 ust. 1, ust. 2 i ust. 3 ustawy z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (tekst jedn.: Dz.U. z 2011 r. nr 45, poz. 236).
  • art. 246 § 1 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2000 r. nr 94, poz. 1037).


Portal SpolkaZoo.pl - serwis dla członków zarządów spółek z o.o. Praktyczne porady z zakresu prawa handlowego i zarządzania spółką, przydatne wzory dokumentów, informacje o zmianach w prawie.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: