eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Przywrócenie terminu do dokonania czynności procesowej

Przywrócenie terminu do dokonania czynności procesowej

2011-06-22 10:31

Przeczytaj także: Przepisy prawne: najważniejsze zmiany VIII 2013


Składając wniosek o przywrócenie terminu należy przede wszystkim uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające wniosek tj. brak winy i zaistnienie ujemnych skutków procesowych związanych z uchybieniem terminu. Uprawdopodobnienie łagodzi rygory wynikające z postępowania dowodowego, jest niższym stopniem pewności. Spełnienie wymogu uprawdopodobnienia nastąpi, jeżeli zostaną przytoczone okoliczności uzasadniające ten wniosek zarówno merytorycznie, tj. wskazujące na brak winy strony w uchybieniu terminu, jak i pod względem formalnym.(postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 19 maja 2006 r. III CZ 28/06)

Wraz ze złożeniem wniosku o przywrócenie terminu i uprawdopodobnieniem okoliczności go uzasadniających, strona powinna dokonać czynności, której uchybiła np. wnieść apelację lub sprzeciw od nakazu zapłaty. Wobec tego, składając wniosek o przywrócenie terminu trzeba również złożyć pismo, dokument bądź dokonać innej jeszcze czynności, której się nie dokonało w terminie.

Podkreślenia wymaga również, iż nie zawsze, w przypadku wystąpienia wskazanych wyżej przesłanek Sąd uwzględni wniosek o przywrócenie terminu. Zgodnie z art. 170 k.p.c. niedopuszczalne jest bowiem przywrócenie terminu do złożenia środka odwoławczego od wyroku orzekającego unieważnienie małżeństwa lub rozwód albo ustalającego nieistnienie małżeństwa, jeżeli choćby jedna ze stron zawarła po uprawomocnieniu się wyroku nowy związek małżeński.

Z kolei wniosek spóźniony, tj. złożony po upływie tygodnia od czasu ustania przyczyny powodującej uchybienie terminu lub z mocy ustawy niedopuszczalny (m.in. w skutek istnienia przesłanek z art. 170 k.p.c., stwierdzenia winy strony bądź braku ujemnych skutków w uchybieniu przez nią terminu) podlega odrzuceniu przez Sąd.

Istotne znaczenie ma również fakt, iż po upływie roku od uchybienia terminu, jego przywrócenie dopuszczalne jest tylko w wyjątkowych przypadkach. Wyjątkowość sytuacji podlega ocenie przez sędziego zgodnie z jego wiedzą, doświadczeniem życiowym oraz zasadą sprawiedliwości.

Na koniec należy zaznaczyć, iż postanowienie Sądu oddalające, uwzględniające bądź odrzucające wniosek w przedmiocie wniosku o przywrócenie terminu, może zapaść na posiedzeniu niejawnym.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: