eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Miejsce pracy a wypłata diety

Miejsce pracy a wypłata diety

2011-05-23 13:03

Przeczytaj także: Podróż służbowa dłuższa niż 10 dni


2. Miejsce pracy to miejsce faktycznego jej świadczenia

Dla rozstrzygnięcia, czy wyjazdy służbowe pracownika stanowią podróż służbową, a w konsekwencji, czy pracownikowi przysługują określone świadczenia z tego tytułu, m.in. diety, niezbędne jest więc prawidłowe ustalenie stałego miejsca pracy pracownika, wskazującego faktyczną przestrzeń, w której pracownik jest stale zobowiązany świadczyć pracę. Z pytania wynika, że stałym miejscem pracy pracownika jest Szczecin (siedziba oddziału pracodawcy), będący jednocześnie miejscem zamieszkania pracownika. Tym samym wykonywanie pracy na terenie Szczecina nie stanowi podróży służbowej i nie wiąże się z powstaniem po stronie pracownika roszczenia o wypłatę diet. Podróżą służbową byłoby natomiast wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza stałym miejscem pracy, a więc poza siedzibą oddziału pracodawcy.

Zdaniem NSA: Praca w stałym miejscu pracy nie jest podróżą służbową

Nie można mówić o podróży służbowej, jeżeli pracownik wykonuje zadanie w miejscowości, w której znajduje się jego stałe miejsce pracy, a tym samym nie ma uzasadnienia w takim przypadku wydawanie przez pracodawcę polecenia wyjazdu służbowego i dokumentowanie ewentualnych kosztów(wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego - Ośrodek Zamiejscowy w Lublinie z 25 września 1996 r., SA/Lu 1171/95).

Z opisanej sytuacji wynika, że strony ustnie bądź dorozumiane ustaliły faktyczne miejsce wykonywania pracy przez pracownika, w związku z czym tym bardziej nie ma podstaw, aby zaistniałą sytuację traktować jako podróż służbową.

3. Błędnie określone w umowie miejsce pracy należy zmienić

Miejsce wykonywania pracy określone w umowie o pracę powinno odpowiadać rzeczywistemu stanowi rzeczy. Jeżeli więc w umowie błędnie wskazano jako miejsce pracy Częstochowę (siedzibę pracodawcy), to pomyłka ta powinna zostać skorygowana poprzez określenie, że miejscem pracy jest Szczecin (siedziba oddziału). Taki zapis może zostać wprowadzony do umowy o pracę na mocy porozumienia stron w formie aneksu. W razie braku zgody pracownika, konieczne byłoby zastosowanie trybu wypowiedzenia zmieniającego.

Podstawa prawna:
  • art. 29 § 1 pkt 2 i § 4, art. 42 § 1, § 2, § 3, art. 775 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94)


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: