eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Zmiana formy prawnej działalności gospodarczej

Zmiana formy prawnej działalności gospodarczej

2011-05-25 13:07

Przeczytaj także: Spółki cz.III - spółka jawna


Nie wyłącza to jednak dokonania przekształcenia pośredniego polegającego na utworzeniu obok np. stowarzyszenia czy SP ZOZ-u spółki handlowej, a następnie przeniesieniu do niej przedsiębiorstwa prowadzonego przez ten podmiot w zamian za objęcie udziałów lub akcji w tworzonej spółce. Taki zabieg wiąże się jednak z reguły z koniecznością przeprowadzenia procedury likwidacyjnej właściwej dla danego podmiotu. W ramach takiej procedury trzeba przede wszystkim zbyć udziały lub akcje objęte w zamian za wkład w postaci przedsiębiorstwa, a uzyskane środki przeznaczyć na spłatę zobowiązań lub zadysponować nimi w inny, zgodny z prawem sposób. Tak przeprowadzone przekształcenie pośrednie nie zapewnia jednak pełnej kontynuacji prawnej przedsiębiorcy. Nabywca przedsiębiorstwa odpowiada za zobowiązania zaciągnięte przez poprzednika prawnego w związku z jego prowadzeniem. W sensie prawnym jest jednak zupełnie nowym podmiotem. Brak jest podstaw do uznania, że przysługują mu wszystkie uprawnienia i obowiązki zbywcy przedsiębiorstwa.

Ustawa deregulacyjna

Tak opisane przekształcenia pośrednie były wielokrotnie stosowane w odniesieniu do spółdzielni. Sąd Najwyższy jednakże z różnych względów kwestionował dopuszczalność zbycia przez spółdzielnię całego przedsiębiorstwa.

Temu problemowi wychodzi naprzeciw tzw. ustawa deregulacyjna, czyli ustawa z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Nowelizuje ona m.in. prawo spółdzielcze wprowadzając możliwość przekształcenia spółdzielni pracy w dowolną spółkę handlową. Skutki przekształcenia pozwolą zachować pełną ciągłość w prowadzeniu działalności. Przekształcona spółka będzie pełną, prawną kontynuatorką spółdzielni. Spółce będą przysługiwać wszystkie prawa i obowiązki spółdzielni, a jej członkowie uczestniczący w przekształceniu staną się wspólnikami spółki. Zmiana dotyczy jednakże tylko spółdzielni pracy.

O wiele większe znaczenie ma wprowadzana przez ustawę deregulacyjną możliwość przekształcenia jednoosobowo prowadzonej przez osobę fizyczną działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę kapitałową. Przekształcenie i w tym przypadku zapewni prawną kontynuację działalności w zmienionej formie. Ta zamiana niewątpliwie ułatwi przedsiębiorcom jednoosobowym zmianę formy prowadzenia działalności gospodarczej.

Ustawa deregulacyjna wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2011 r.


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: