eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Zmiana dni pracy a wypowiedzenie zmieniające

Zmiana dni pracy a wypowiedzenie zmieniające

2011-05-20 13:21

Przeczytaj także: Zmiana warunków pracy i płacy


Jeżeli pracownik odmawia przyjęcia nowych warunków pracy, umowa o pracę ulega rozwiązaniu z upływem okresu wypowiedzenia, przy czy rozwiązanie takie pociąga za sobą wszystkie skutki rozwiązania dokonanego przez pracodawcę. Jeżeli zatem pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników i przyczyna dokonanego wypowiedzenia zmieniającego, a w konsekwencji również wypowiedzenia definitywnego, leżała wyłącznie po stronie pracodawcy, pracownikowi należeć się będzie odprawa pieniężna.

Ważne!
Trzeba pamiętać o przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy
Rozszerzając liczbę dni pracy w taki sposób, aby w zakładzie pracy praca wykonywana była przez 6 lub 7 dni w tygodniu pracodawca pamiętać musi, żeby planując czas pracy pracowników nie naruszyć zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Ponadto praca przez 7 dni w tygodniu oznacza automatycznie pracę w niedzielę, która jest dopuszczalna jedynie w enumeratywnie wymienionych w Kodeksie pracy przypadkach (art. 15110 kp). Ponadto planując pracę w niedziele pracodawca musi pamiętać, aby co najmniej jedna na 4 niedziele była dla pracownika wolna.

3. Odprawa - czasem również przy wypowiedzeniu zmieniającym

Pracodawca, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników, ma obowiązek stosować tzw. ustawę o zwolnieniach grupowych, nawet w przypadku zwolnień indywidualnych. W sytuacji, gdy dochodzi do rozwiązania umowy (za wypowiedzeniem lub porozumieniem stron), a przyczyną rozstania z pracownikiem są przyczyny leżące po stronie pracodawcy - ma on obowiązek wypłacić stosowną odprawę.

Rozwiązanie umowy o pracę na skutek wypowiedzenia zmieniającego nie będzie uprawniało pracownika do otrzymania odprawy pieniężnej, jeżeli pracownikowi w wypowiedzeniu zmieniającym zaproponowano odpowiednią pracę lub płacę i pracownik takich warunków nie przyjął. W takiej sytuacji uznać należy, że rozwiązanie umowy nastąpiło nie tylko wskutek okoliczności niedotyczących pracownika, ale również z powodu jego nieuzasadnionej odmowy. Wówczas pracownik nie otrzyma odprawy pieniężnej.

Jednak w pewnych sytuacjach pracownik, który odmówił przyjęcia zaproponowanych mu w wypowiedzeniu zmieniającym nowych warunków pracy lub płacy i wskutek tego umowa o pracę uległa rozwiązaniu, może nabyć prawo do przedmiotowej odprawy. Stanie się tak, gdy odmowy przyjęcia zaproponowanych nowych warunków nie można uznać za współprzyczynę rozwiązania umowy o pracę. Jeżeli więc nieprzyjęcie przez pracownika zaproponowanych nowych warunków odbyło się z usprawiedliwionych przyczyn, wówczas pracownikowi takiemu należy wypłacić odprawę pieniężną. Takie stanowisko zajął również Sąd Najwyższy.

Zdaniem SN: Odprawa pieniężna mimo odmowy przyjęcia nowych warunków płacy

Odmowa przyjęcia przez pracownika wypowiedzenia zmieniającego, dotyczącego wyłącznie obniżenia wynagrodzenia, w zasadzie nie stanowi współprzyczyny rozwiązania z nim umowy o pracę i wówczas pracownikowi należy wypłacić odprawę pieniężną. (Wyrok Sądu Najwyższego z 4 lipca 2001 r., I PKN 521/00, OSNP 2003/10/244).

Podstawa prawna:
  • art. 42, art. 129, art. 150, art. 15110, art. 15112 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
  • art. 8 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2003 r. nr 90, poz. 844).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: