eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Usługi pocztowe - poradnik konsumenta

Usługi pocztowe - poradnik konsumenta

2010-12-27 13:20

Przeczytaj także: Paczki pocztowe: terminowość IV 2009 - IV 2010


W toku postępowania mediacyjnego Prezes UKE zapoznaje operatora pocztowego z roszczeniem konsumenta, przedstawia stronom sporu przepisy prawa mające zastosowanie w sprawie oraz ewentualne propozycje polubownego zakończenia sporu. Prezes UKE może też wyznaczyć stronom termin do polubownego zakończenia sprawy.

Wynik mediacji może być także niekorzystny dla Ciebie. Musisz wiedzieć, że Operator pocztowy może nie wyrazić zgody na polubowne zakończenie sporu albo odrzucić roszczenie i przedstawić swoje stanowisko.

Warunkiem zakończenia sporu w postępowaniu mediacyjnym jest zgoda obu stron. Jeżeli w wyznaczonym terminie sprawa nie została polubownie zakończona oraz w razie oświadczenia co najmniej jednej ze stron, że nie wyraża ona zgody na polubowne zakończenie sprawy, Prezes UKE odstępuje od postępowania mediacyjnego. Wówczas pozostanie Ci jeszcze
dochodzenie roszczeń przed sądem powszechnym.

Czy zatem warto korzystać z mediacji skoro jest to postępowanie dobrowolne? Praktyka pokazuje, że TAK! Warto wiedzieć, że Operatorzy Pocztowi mimo, iż niechętnie uznają rację Klientów, ale wolą polubownie zakończyć spór, zamiast czekać na jego rozwiązanie przez sąd cywilny.

UKE przypomina jednocześnie, że nie prowadzi dwa razy postępowania mediacyjnego w tej samej sprawie.

Jeśli spór został już rozstrzygnięty przez sąd powszechny lub sąd polubowny, wówczas Urząd nie podejmuje mediacji.

Wniosek o postępowanie mediacyjne można wysłać drogą pocztową na adres Delegatury UKE w województwie właściwym ze względu na Twoje miejsce zamieszkania lub Departamentu Rynku Pocztowego UKE (adresy dostępne na stronie: www.uke.gov.pl).

Wymogi formalne

UKE nie wymaga specjalnych formularzy. Po prostu należy opisać precyzyjnie i zwięźle problem. Warto dołączyć posiadane dokumenty, które potwierdzają argumenty Wnioskodawcy (np. dowód nadania przesyłki, odpowiedź operatora pocztowego, zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa, etc).

Oprócz opisu sprawy we wniosku powinno być obowiązkowo zawarte:
  • oświadczenie o zgodzie na polubowne zakończenie sporu w postępowaniu mediacyjnym,
  • satysfakcjonująca propozycja rozstrzygnięcia sporu, (jeśli Wnioskodawca oczekuje dodatkowego odszkodowania za poniesione wymierne straty – powinien dołączyć dokumenty potwierdzające wysokość poniesionych strat),
  • oświadczenie o wyczerpaniu drogi postępowania reklamacyjnego,
  • pełnomocnictwo, jeśli występuje się w imieniu innej osoby.

Czy to coś kosztuje?

Wniosek o wszczęcie postępowania mediacyjnego, jak również załączniki do wniosku nie podlegają opłacie skarbowej (podstawa prawna: ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej, Dz. U. Nr 225, poz. 1635 z późn.zm.).

Jeśli Wnioskodawca jest pełnomocnikiem innej osoby – wówczas musi oprócz przesłania samego pełnomocnictwa uiścić dodatkową opłatę skarbową w wysokości 17 zł. Zwolnienie z opłaty skarbowej następuje jeżeli pełnomocnictwo udzielane jest małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu, rodzeństwu lub też, gdy dokumenty stwierdzające udzielenie pełnomocnictwa (oraz ich odpisy, wypisy lub kopie) poświadczone będą notarialnie lub przez uprawniony organ.

Opłata skarbowa za pełnomocnictwo powinna być przesłana na numer konta m. st. Warszawy, dzielnica Wola. W przelewie należy wpisać z jakiego tytułu jest opłata skarbowa. Potwierdzenie przelewu należy dołączyć do składanych dokumentów.

poprzednia  

1 ... 5 6 7

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: