eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Nowa ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych

Nowa ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych

2010-06-15 11:52

14 czerwca 2010 r. weszła w życie nowa ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, która pozwoli na przekazywanie danych o dłużnikach do biur informacji gospodarczej większej niż dotychczas liczbie przedsiębiorców.

Przeczytaj także: Informacja o dłużnikach w BIG pełniejsza

Najistotniejszą zmianą jest zastąpienie terminów „konsument” i „przedsiębiorca”, które stosowała ustawa dotychczasowa, przez określenia „dłużnik” i „wierzyciel”.

Od momentu wejścia nowej ustawy w życie, w przeciwieństwie do dotychczasowej regulacji, każdy wierzyciel, w tym także osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, pod warunkiem posiadania wierzytelności stwierdzonej tytułem wykonawczym, będzie mógł przekazać do wybranego przez siebie biura informacji gospodarczej informacje o swoim dłużniku. Stanowi to istotną zmianę w stosunku do dotychczasowej regulacji, zgodnie z którą osoby fizyczne nie miały takiej możliwości.

Na gruncie dotychczasowej ustawy - do przekazywania informacji o zobowiązaniach konsumentów do biura informacji gospodarczej uprawnione były jedynie ściśle określone kategorie przedsiębiorców, takie jak banki, zakłady ubezpieczeń, czy firmy leasingowe. W nowej regulacji zrezygnowano z zamkniętej listy uprawnionych do informowania biura informacji gospodarczej o zobowiązaniach konsumentów. W konsekwencji, można oczekiwać, że wprowadzone zmiany przyczynią się do znacznego rozszerzenia się rynku informacji gospodarczej.

Nowa regulacja rozszerza również zakres danych o przeterminowanych zobowiązaniach, których ujawnienie jest możliwe. Wraz z wejściem w życie nowej ustawy wierzyciel będzie mógł przekazać do biura informacji gospodarczej informacje o zobowiązaniu powstałym w związku z określonym stosunkiem prawnym, w szczególności z tytułu umowy o kredyt konsumencki oraz takich umów jak umowy o świadczenie usług pocztowych i telekomunikacyjne, przewóz osób i bagażu w komunikacji masowej, dostarczanie energii elektrycznej, gazu i oleju opałowego, dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków, wywóz nieczystości, dostarczanie energii cieplnej. W praktyce oznacza to rezygnację z zamkniętego katalogu zobowiązań przyjętego przez dotychczasowe przepisy.

Możliwe jest również złożenie informacji o zobowiązaniach przedsiębiorców. W takim wypadku uprawnienie takie wystąpi w przypadku powstania zobowiązania w związku z określonym stosunkiem prawnym, w szczególności z umową związaną z wykonywaniem działalności gospodarczej.

W nowej ustawie określono również wysokość kwot zadłużenia, których przekroczenie umożliwia zgłoszenie dłużnika do biura informacji gospodarczej. W stosunku do dłużników będących jednocześnie konsumentem łączna kwota wymagalnych zobowiązań wobec wierzyciela musi wynieść co najmniej 200 zł, jeżeli są one wymagalne co najmniej 60 dni. W stosunku do dłużników niebędących konsumentami kwotę tę określono na poziomie 500 zł i tu również zastrzeżono, że zobowiązania te muszą być wymagalne co najmniej od 60 dni.

Ustawa zastąpi dotychczasową ustawę z dnia 14 lutego 2003 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych.
Przeczytaj także: Rejestr dłużników w Polsce Rejestr dłużników w Polsce

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: