eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Rozliczenie czasu pracy a 5-dniowy tydzień pracy

Rozliczenie czasu pracy a 5-dniowy tydzień pracy

2010-06-03 00:31

Przeczytaj także: Wymiar czasu pracy w 2013 r.


2. Rozliczenie czasu pracy musi być dokonane w ramach okresu rozliczeniowego

Sprawdzenie, czy doszło do naruszenia zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy następuje z końcem okresu rozliczeniowego. Ponadto w ramach okresu rozliczeniowego powinien bilansować się cały czas pracy pracowników. Brak jest zatem prawnej możliwości rekompensowania czasu pracy pracowników w następnym okresie rozliczeniowym. Jeżeli w danym okresie rozliczeniowym okaże się, że pracownicy wypracowali większą liczbę dni niż powinni, co spowodowało naruszenie zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, pracodawca nie może zrekompensować tego w następnym okresie rozliczeniowym.

Jeżeli pracodawca nie zapewni pracownikom odpowiedniej liczby dni wolnych od pracy wynikających z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, z końcem okresu rozliczeniowego okaże się, iż pracownicy wypracowali większą liczbę godzin niż wynikająca z obowiązującego ich wymiaru czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym. W praktyce oznaczać to będzie pracę w godzinach nadliczbowych z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy, za którą pracodawca będzie musiał wypłacić pracownikom normalne wynagrodzenie powiększone o 100% dodatek.

Jeżeli bowiem pracownik wykonywał pracę w dniu, który miał być dla niego wolny od pracy, to powinien otrzymać inny dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego. Jeżeli pracodawca nie udziela takiego dnia wolnego, dochodzi do naruszenia zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w ramach podstawowego systemu czasu pracy praca w godzinach nadliczbowych wynikająca z przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w dniu wolnym od pracy oznaczać będzie naruszenie zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Podstawa prawna:
  • art. 130 § 1 i § 2, art. 1511 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

poprzednia  

1 2

oprac. : Joanna Stępniak / Portal Kadrowy Portal Kadrowy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: