eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Nowe urlopy rodzicielskie

Nowe urlopy rodzicielskie

2010-03-03 10:24

Przeczytaj także: Urlop rodzicielski od 2013 roku: jakie zmiany dla ojców?


Wymiar urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w latach 2010 i 2011 wynosi:
  • do 2 tygodni - gdy pracownik przyjął na wychowanie jedno dziecko,
  • do 3 tygodni - gdy pracownik przyjął na wychowanie dwoje lub więcej dzieci,
  • do 1 tygodnia - gdy pracownik przyjął na wychowanie dziecko w wieku do 7. roku życia.
Urlop tylko dla ojca

Pracownik - ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia. Za ojca wychowującego dziecko należy uznać każdego ojca, który nie został pozbawiony przez sąd praw rodzicielskich i sprawuje faktyczną opiekę nad dzieckiem.

W 2010 i 2011 roku wymiar urlopu ojcowskiego wynosi 1 tydzień, a od 1 stycznia 2012 roku - 2 tygodnie (wymiary takie obowiązują, także w przypadku gdy pracownik zostanie ojcem bliźniąt albo większej liczby dzieci). Urlop ojcowski jest uprawnieniem własnym pracownika - tylko on może ten urlop wykorzystać (jeżeli go nie wykorzysta, urlop przepada). Urlop ten może być wykorzystany przez ojca w dowolnym czasie, także w okresie urlopu macierzyńskiego albo wychowawczego matki dziecka. Ojciec dziecka może też korzystać z urlopu ojcowskiego niezależnie od tego, czy korzysta z części urlopu macierzyńskiego niewykorzystanej przez matkę lub z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Jedynym ograniczeniem jest wiek dziecka - urlop ojcowski przysługuje tylko do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia.

Wniosek o urlop

Pisemny wniosek o dodatkowy urlop macierzyński, o dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz o urlop ojcowski musi być złożony w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Przy udzielaniu tych urlopów tydzień odpowiada 7 dniom kalendarzowy - dany urlop jest zatem udzielany na kolejne dni kalendarzowe, a za każdy z tych dni przysługuje zasiłek macierzyński.

Podstawa prawna:
  • art. 12 ust. 2, art. 12 ust. 3, art. 14 ust. 2, art. 15 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2008 r. nr 237, poz. 1654).


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: