eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Współpraca biznesowa: jak sprawdzić firmę w Niemczech?

Współpraca biznesowa: jak sprawdzić firmę w Niemczech?

2016-04-01 10:26

Współpraca biznesowa: jak sprawdzić firmę w Niemczech?

Jak sprawdzić firmę w Niemczech? © Zerbor - Fotolia.com

Podejmując współpracę z nowym kontrahentem niezależnie czy funkcjonuje on na rynku polskim, czy niemieckim powinno zostać poprzedzone pozyskaniem rzetelnych informacji na temat naszego potencjalnego partnera biznesowego. W przypadku podjęcia współpracy na terenie innego Państwa należy wziąć również pod uwagę odmienny porządek prawny. W przypadku Polski i Niemiec ze względu na członkostwo w Unii Europejskiej wiele zapisów zostało ujednoliconych, jednakże w dalszym ciągu istnieją różnice, które mogą zdecydować o przebiegu naszej współpracy.

Przeczytaj także: Współpraca biznesowa cross-border. Jak weryfikować kontrahentów?

Na co należy zwrócić szczegółną uwagę:
  • ogólne warunki handlowe tzw. Allgemeine Geschäftsbedingungen, które często znajdują swoje zastosowanie zarówno w przypadku przedsiębiorców jak i konsumentów,
  • obowiązywanie tzw. konwencji wiedeńskiej (CISG) jeśli przedsiębiorcy nie zawarli pisemnej umowy oraz względnie jeśli zastosowanie konwencji nie zostało wykluczone,
  • przedłużone zastrzeżenie prawa własności tzw. Verlängertes Eigentumsvorbehalt lub też rozszerzenie prawa własności tzw. Erweiterter Eigentumsvorbehalt, które są bardzo istotne w przypadku zakupu towarów przez polskiego przedsiębiorcę.

Z uwagi na trudną terminologię prawniczą w obcym języku przygotowanie raportu najlepiej zlecić profesjonalnemu podmiotowi np. kancelarii adwokackiej.

Co istotne, pełny raport powinien zawierać szereg informacji, które ułatwią nam podjęcie wielu stosownych decyzji biznesowych. Rzetelne raporty są opracowywane na podstawie danych zawartych w:
  • Rejestrze Handlowym (Handelsregister),
  • Rejestrze podmiotów gospodarczych (Unternehmenregister),
  • Publikacjach online o postępowaniach upadłościowych (Insolvenzbekanntmachungen),
  • Miejscowo właściwym Urzędzie do spraw Samodzielnej Działalności Gospodarczej (Gewerbeamt).

W Rejestrze Handlowym można znaleźć wiele przydatnych informacji w momencie zawierania współpracy m.in. dokładną nazwę przedsiębiorcy, adres jego siedziby i oddziałów lub też filii jeśli takie posiada, osoby uprawnione do reprezentowania podmiotu, formę prawną przedsiębiorcy, wysokość kapitału zakładowego czy też dane komandytariuszy.

fot. Zerbor - Fotolia.com

Jak sprawdzić firmę w Niemczech?

Na portalu www.unternehmersregister.de można odnaleźć informacje dotyczące sprawozdań finansowych przedsiębiorstw co pozwoli zmniejszyć ryzyko podjęcia współpracy z nierzetelnym przedsiębiorcą.


Niemalże wszyscy przedsiębiorcy podlegają obowiązkowemu wpisowi do Handelsregister, wyjątkiem są np. spółki cywilne.

Na portalu www.unternehmersregister.de można odnaleźć informacje dotyczące sprawozdań finansowych przedsiębiorstw co pozwoli zmniejszyć ryzyko podjęcia współpracy z nierzetelnym przedsiębiorcą. W przypadku braku informacji o składanych sprawozdaniach należy być ostrożnym, gdyż prawdopodobnie firma posiada już zadłużenie, którego nie chce ujawniać albo też istnieje jedynie w rejestrze, a faktycznie nie jest prowadzona.

Jeżeli chcemy dowiedzieć się, czy wobec konkretnego przedsiębiorcy nie toczy się postępowanie upadłościowe możemy skorzystać z portalu www.insolvenzbekannmachungen.de. Należy jednak pamiętać, iż znajdujące się tam informacje są publikowane dopiero w momencie otwarcia postępowania upadłościowego. Jeśli przedsiębiorca złożył wniosek o ogłoszenie upadłości, a postanowienie nie zostało wydane nie pojawią się informacje w rejestrze. Niestety prowadzi to do szeregu nadużyć i dlatego należy dokonać sprawdzenia kontrahentów we wszystkich dostępnych rejestrach.

W Niemczech w odróżnieniu od Polski wygenerowanie niektórych raportów na poszczególnych portalach wymaga logowania i dokonania opłaty. Kwoty nie są wysokie i wynoszą maksymalnie kilkanaście euro. Jednakże biorąc pod uwagę ile można zyskać jest to zawsze ekonomicznie uzasadnione. Na rynku pojawiły się firmy, które korzystają z braku znajomości przepisów oraz języka niemieckiego oferują sprawdzenie przyszłego kontrahenta za dość wysokie kwoty (100-300 euro), które pobierają informacje właśnie z opisanych rejestrów doliczając prowizję i nie informując klienta o szczegółach tam zamieszczonych.

Jeśli już chcemy skorzystać z opracowania raportu na temat kontrahenta z różnych powodów to zwróćmy się do profesjonalnej kancelarii adwokackiej, która nie tylko wygeneruje poszczególne raporty, ale dokona również ich interpretacji na gruncie prawa niemieckiego.

Prawidłowe zgromadzenie informacji o naszym partnerze biznesowym, szczególnie w przypadku transakcji transgranicznych jest często czynnikiem decydującym o przebiegu współpracy i jej ekonomicznych aspektach. Warto zatem poświęcić czas i minimalne środki aby opracowane informacje były rzetelne.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Creditreform DE jest w Polsce

    jaQbek / 2019-11-25 15:44:13

    Najprościej i najlepiej, najrzetelniej skorzystać z niemieckiej wywiadowni gospodarczej. www.creditreform.pl - mają oddział w Polsce odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: