eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Jak obliczyć nadgodziny średniotygodniowe?

Jak obliczyć nadgodziny średniotygodniowe?

2010-02-13 01:05

Przeczytaj także: Czy ruchomy czas pracy powoduje nadgodziny?


Przykład:
Pracownik zatrudniony w systemie podstawowym od poniedziałku do piątku w styczniu 2010 r. pracował dodatkowo przez 10 godzin w sobotę 16 stycznia, za co nie otrzymał innego dnia wolnego. Przepracował więc w sumie 170 godzin.
Wymiar czasu pracy w styczniu 2010 r. wynosi 160 godzin [4 x 40 godz. + 1 x 8 godz. (dzień wystający 1 stycznia) - 8 godz. (święto 1 stycznia)].

Zdaniem PIP pracownik ma więc 10 godzin nadliczbowych [170 godzin przepracowanych - 160 godzin (wymiar w styczniu)], z czego:
  • 2 godziny stanowią przekroczenie dobowe (praca ponad 8-godz. normę dobową, czyli 9. i 10. godzina pracy w sobotę), rekompensowane wynagrodzeniem wraz z 50% dodatkiem,
  • pozostałe 8 godzin stanowi przekroczenie średniotygodniowe, za które należy pracownikowi wypłacić wynagrodzenie wraz ze 100% dodatkiem.
Natomiast zdaniem MPiPS do przekroczenia tygodniowego nie doszło. Należy obliczyć to następująco:
170 godz. (liczba godzin faktycznie przepracowanych) - 1 x 8 godz. (dzień „wystający” poza pełne tygodnie) - 2 godz. przekroczenia dobowego (praca ponad 8 godz. w sobotę) = 160 godz.
160 godz. : 4 pełne tygodnie okresu rozliczeniowego = 40 godzin średniotygodniowo.


Niezależnie od wyboru metody w razie dodatniego wyniku za każdą godzinę pracy nadliczbowej pracodawca będzie zobowiązany wypłacić pracownikowi normalne wynagrodzenie za pracę powiększone o 100% dodatek lub udzielić czasu wolnego od pracy.

Obie metody wymagają znajomości liczby godzin nadliczbowych, które powstały w wyniku przekroczenia dobowej normy czasu pracy. Te powstają zawsze, gdy pracownik zobowiązany jest do pracy w wyższym dobowym wymiarze niż ten, który go obowiązuje.

Pamiętać również należy, iż jeżeli pracownik pracował jedynie w dobowych godzinach nadliczbowych, to te z końcem okresu rozliczeniowego nie stają się godzinami nadliczbowymi wynikającymi z przekroczenia średniotygodniowej normy czasu pracy. Za taką pracę pracownik nabędzie zatem prawo do wynagrodzenia powiększonego o 50% dodatek.

Podstawa prawna:
  • art. 151 § 1, art. 1511 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

poprzednia  

1 2 3

  • Nadgodziny

    Witam. Pracuję w systemie równoważnym. Z okresem rozliczeniowym 4 miesięcznym. Od listopada przepracowałem do 9 stycznia 580 godzin. Od 11 ...

  • Godziny nadliczbowe

    Witam, chciałbym się dowiedzieć jak to naprawdę jest z godzinami nadliczbowymi. Pracuje w systemie 3 zmianowym po 8h 5x w tyg. Z tych informacji ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: