eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Zakaz konkurencji a wypłata odszkodowania

Zakaz konkurencji a wypłata odszkodowania

2009-12-23 10:20

Przeczytaj także: Zakaz konkurencji w czasie i po ustaniu stosunku pracy


Zdaniem SN: Mimo nieobowiązywania zakazu pracownik ma prawo do odszkodowania

W razie niewywiązywania się pracodawcy z obowiązku wypłaty odszkodowania umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy nie przestaje obowiązywać przed upływem terminu, na jaki została zawarta, a pracownik zachowuje roszczenie o odszkodowanie (art. 1012 § 2 kp). (Uchwała SN z 11 kwietnia 2001 r., III ZP 7/2001, OSNAPiUS 2002, nr 7, poz. 155).

Oznacza to, że jeśli pracownik przestrzegał zakazu konkurencji, a pracodawca nie wypłacił mu odszkodowania, to mimo, że pracownik jest zwolniony z dalszego przestrzegania zakazu, to ma prawo do odszkodowania. Jeżeli strony w treści umowy nie uzgodniły możliwości odstąpienia od umowy o zakazie konkurencji (np. na skutek zaistnienia określonych okoliczności), albo np. jeżeli nie ustaliły iż wysokość odszkodowania będzie uzależniona od czasu obowiązywania zakazu, w takiej sytuacji pracodawca będzie zobowiązany do wypłaty pracownikowi pełnego (określonego w umowie) odszkodowania.

Strony mogą ustalić w umowie, iż np. w przypadku, gdy pracodawca trwale zaprzestał prowadzenia określonego rodzaju działalności (a tego rodzaju działalności dotyczyła umowa o zakazie konkurencji), strony mogą odstąpić od umowy z jednoczesnym proporcjonalnym pomniejszeniem należnego pracownikowi odszkodowania.

Jeżeli w umowie strony nie określą jednak, w jakich sytuacjach możliwe jest odstąpienie od umowy i proporcjonalne zmniejszenie odszkodowania, w takiej sytuacji pracownik ma prawo do odszkodowania wypłaconego w pełnej wysokości. Dzieje się tak, gdyż zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy ustanawiany jest w interesie pracodawcy, ale także na ryzyko pracodawcy (uzasadnienie do uchwały SN z 11 kwietnia 2001 r. III ZP 7/01).

4. Pracodawca nie musi informować pracownika o ustaniu zakazu

Pracodawca nie powiadamia pracownika o rozwiązaniu umowy (gdyż do niego nie doszło) ani o ustaniu zakazu konkurencji. Niewywiązanie się pracodawcy ze swojego zobowiązania jest bowiem jednoznaczne w skutkach prawnych z ustaniem zakazu. Pracownik może jednak domagać się od pracodawcy stosownego odszkodowania.

Podstawa prawna:
  • art. 1011 § 1, art. 1012 § 1, § 2, § 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

Formularze do pobrania:
Zakaz konkurencji w czasie trwania stosunku pracy
Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: