eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo administracyjne › Prawa podmiotów ubiegających się o dofinansowanie

Prawa podmiotów ubiegających się o dofinansowanie

2009-09-02 00:15

Przeczytaj także: Europejski Fundusz Społeczny - jak przygotować projekt?


Do kogo się odwołać

Zgodnie z art. 5 pkt 10 ustawy protest to „pisemne wystąpienie podmiotu wnioskującego o dofinansowanie projektu w ramach programu operacyjnego o ponowne sprawdzenie zgodności złożonego wniosku z kryteriami, o których mowa w art. 29 ust. 2 pkt 6”. Ustawa nie zawiera definicji „wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy.” Protest i wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy wniesiony na piśmie rozpatrywane są w przypadku krajowych programów operacyjnych w ramach systemu instytucjonalnego programu operacyjnego. Tzw. Instytucja Rozpatrująca Protest może rozpatrzyć protest pozytywnie – w przypadku, gdy na podstawie zebranych informacji i dokumentacji uzna za zasadne skierować projekt do ponownej oceny do instytucji odpowiedzialnej za ocenę projektów; rozpatrzyć protest negatywnie – w przypadku uznania, iż ocena wniosku została przeprowadzona w sposób prawidłowy, a złożony protest jest bezzasadny. Uwzględniając protest Instytucja Rozpatrująca Protest kieruje wniosek objęty protestem do ponownej oceny w ramach kryterium lub kryteriów, które wymagają dokonania ponownej oceny, wraz z uzasadnieniem przyjętego rozstrzygnięcia, w którym ma obowiązek wskazać, na czym jej zdaniem polegało niewłaściwe przeprowadzenie oceny wniosku w zakresie danego kryterium lub kryteriów.

W przypadku pozytywnego wyniku ponownej oceny projekt podlega dalszej procedurze wyboru. Istotne jest, że wyniki przeprowadzonej oceny są wiążące i kończą procedurę odwoławczą w odniesieniu do określonego projektu. Wnioskodawcy zatem nie przysługuje dodatkowo żaden środek odwoławczy w ramach systemu instytucjonalnego. Dotyczy to także przypadku ponownego negatywnego wyniku oceny projektu. W przypadku negatywnego rozpatrzenia protestu wnioskodawca, w terminie 7 dni od dnia otrzymania informacji w tym zakresie, może skierować wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy: w przypadku krajowych programów operacyjnych – do Instytucji Zarządzającej; w przypadku regionalnych programów operacyjnych – do ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego.

Ponowna ocena

Wniosek nazywany również odwołaniem to pisemne wystąpienie podmiotu wnioskującego o dofinansowanie projektu – wnioskodawcy, w ramach programu operacyjnego o ponowne rozpatrzenie kwestii będących uprzednio przedmiotem protestu. Uprawnienie wnioskodawcy w zakresie wniesienia środka odwoławczego – wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, powstaje z dniem otrzymania przez niego pisemnej informacji o negatywnym wyniku rozpatrzenia protestu. W wyniku rozpatrzenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy instytucja właściwa do rozpatrzenia odwołania może rozpatrzyć je pozytywnie – jeżeli na podstawie zebranych informacji i dokumentacji uzna, za zasadne skierowanie projektu do ponownej oceny do instytucji odpowiedzialnej za ocenę projektów; rozpatrzyć odwołanie negatywnie – gdy uzna, że protest został rozpatrzony w sposób właściwy i z uzyskanych informacji i dokumentacji wynika, że projekt został oceniony prawidłowo.

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia odwołania projekt kierowany jest do ponownej oceny właściwej instytucji odpowiedzialnej za ocenę projektów, w ramach kryterium bądź kryteriów, w których wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy został uznany za zasadny wraz z uzasadnieniem przyjętego rozstrzygnięcia. Po dokonaniu ponownej oceny instytucja odpowiedzialna za ocenę projektów rekomenduje projekt do finansowania lub odmawia udzielenia wsparcia wnioskodawcy. Procedura odwoławcza przewiduje również prawo wycofania środka odwoławczego przedsądowego przez wnioskodawcę, który go wniósł. Uprawnienie to przysługuje do czasu wydania rozstrzygnięcia w sprawie.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: