eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Dzierżawa gruntu a energetyka wiatrowa

Dzierżawa gruntu a energetyka wiatrowa

2009-06-24 12:13

Przeczytaj także: Dzierżawa przedsiębiorstwa


Z punktu widzenia właściciela nieruchomości zasadnicze znaczenie mają zapisy o warunkach zapłaty czynszu, które powinny określać wysokość i terminy tych płatności w sposób klarowny. Wysokość czynszu pozostaje kwestią negocjacji stron umowy i zależy w dużej mierze od warunków wiatrowych panujących na danym terenie. Należy pozostawić właścicielowi swobodne prawo dysponowania gruntem i rozporządzania nim na rzecz innych osób, z wyłączeniem jednak możliwości rozporządzenia nieruchomością na rzecz podmiotów, które prowadzą działalność konkurencyjną wobec inwestora. Nie ma potrzeby wprowadzania zapisów o prawie pierwokupu inwestora ani wymogu jego zgody na sprzedaż nieruchomości. Praktyka pokazuje, że zapisy takie zniechęcają właścicieli gruntów do zawierania umów dzierżawy.

W interesie właściciela leży nadto, by przedmiot dzierżawy został ograniczony do minimum i dotyczył wyłącznie niezbędnie koniecznej powierzchni do postawienia elektrowni wiatrowej. Ograniczenie przedmiotu dzierżawy do minimum niesie ze sobą wiele korzyści dla właściciela nieruchomości, nie wpływa przy tym na wysokość czynszu dzierżawnego, która zależy od liczby postawionych elektrowni, a nie od wielkości dzierżawionej powierzchni. Zatem im mniejszy jest to teren, tym korzystniej dla właściciela, który pozostałą częścią nieruchomości może dowolnie gospodarować.

Zazwyczaj dzierżawione przez inwestorów grunty należą do rolników, którzy korzystają z dopłat unijnych do uprawianych roślin. W tej sytuacji, w celu zwieszenia bezpieczeństwa rolnika, umowa powinna przyznawać mu prawo gospodarowania wydzierżawioną nieruchomości w zakresie, w jakim nie zakłóca to realizacji inwestycji przez inwestora i wskazać, że nie zajęte pod budowę elektrowni i dróg dojazdowych grunty może on w pełni wykorzystywać na cele rolnicze. Jeżeli rolnik będzie faktycznie władać takimi gruntami (pomimo, że będą one przedmiotem dzierżawy) i rolnie je użytkować, nie ma przeszkód do otrzymania dopłat. Należy także podkreślić, że zawarcie umowy dzierżawy i jej ujawnienie w księdze wieczystej nie stoi na przeszkodzie ustanowienia na niej hipoteki przez właściciela nieruchomości. Zawarcie umowy dzierżawy gruntu nie wpływa nadto ujemnie na zaciągnięcie kredytu przez właściciela nieruchomości. Obawy właścicieli gruntów w tym zakresie są zupełnie nieuzasadnione.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: