eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Inwestycje budowlane - zmiany prawne

Inwestycje budowlane - zmiany prawne

2009-06-19 13:48

Przeczytaj także: Prawo budowlane łamie prawa konstytucyjne?


Dalej idące zmiany ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym stanowią przedmiot prac Ministerstwa Infrastruktury. Ministerstwo planuje wprowadzić możliwość prowadzenia inwestycji na podstawie parametrów urbanistycznych oraz lokalnych przepisów urbanistycznych, które będą one określały rodzaje budynków, jakie mogą powstawać na danym obszarze. Celem Ministerstwa Infrastruktury jest likwidacja instytucji decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz zastąpienie jej zgłoszeniem rozpoczęcia inwestycji na terenach obszarów urbanistycznych. Takie obszary byłyby określane w studiach uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin. Opisana uproszczona procedura nie obejmowałaby jednak wszystkich rodzajów budynków i wszystkich obszarów. Dlatego, także ta inicjatywa zakłada uproszczenie procedury uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego

Nie wszystkie podejmowane w ostatnim czasie inicjatywy ustawodawcze zmierzają do skrócenia i uproszczenia procesu inwestycyjnego w branży budowlanej. W przypadku niektórych z nich kierunek zdaje się być wręcz odwrotny. Negatywnym przykładem takich działań jest obowiązująca od dnia 15 listopada 2008 roku ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Istotnym elementem ustawy jest regulacja postępowania w przedmiocie oceny oddziaływania przedsięwzięcia budowlanego na środowisko. Wprowadzone w tym zakresie zmiany (wcześniej kwestie te regulowały przepisy ustawy o ochronie środowiska) powodują de facto wydłużenie procesu inwestycyjnego.

Ustawa wprowadza m.in. wymóg uzyskania decyzji środowiskowej jeszcze przed wystąpieniem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Rozwiązanie to bezsprzecznie wydłuży czas potrzebny na uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Przepisy ustawy ograniczają ponadto zakres sytuacji, w których nie jest wymagane wydanie nowej decyzji środowiskowej. Przed nowelizacją nowa decyzja środowiskowa nie była konieczna m.in. w sytuacji zmiany pozwolenia na budowę, która polegała na odstąpieniu od zatwierdzonego projektu budowlanego (np. w odniesieniu do powierzchni zabudowy czy kubatury). Po nowelizacji wymienione zmiany będą musiały zostać poprzedzone uzyskaniem nowej decyzji środowiskowej.

Co warto podkreślić, nowa ustawa istotnie zwiększa zakres uprawnień organizacji ekologicznych w postępowaniach w sprawie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Organizacje takie mają prawo zgłaszać swój udział w postępowaniu przez cały okres jego trwania, bez konieczności uzasadniania zamiaru uczestnictwa w postępowaniu. Organizacjom ekologicznym przyznano dodatkowo prawo do wniesienia skargi na wydaną decyzję nawet w przypadku, gdy wcześniej nie brały udziału w postępowaniu.

Innym przykładem zmian negatywnie ocenianych przez przedsiębiorców, choć wymuszonych regulacjami unijnymi, jest obowiązujący od 1 stycznia 2009 roku obowiązek, by budynki oddawane do użytkowania oraz budynki podlegające zbyciu lub wynajmowi posiadały tzw. świadectwa charakterystyki energetycznej. Świadectwa te są dokumentami określającymi wielkość energii niezbędną do zaspokojenia różnorakich potrzeb związanych z użytkowaniem budynku. Okres ważności świadectwa wynosi 10 lat.

poprzednia  

1 ... 6 7 8

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: