eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › BHP w firmie: pomieszczenia i stanowiska pracy

BHP w firmie: pomieszczenia i stanowiska pracy

2009-04-27 12:40

Przeczytaj także: BHP w firmie: praca przy komputerze- podnóżek


W zakładach pracy, w których z wydzielaniem się w procesie pracy substancji szkodliwych dla zdrowia awaria wentylacji może zagrażać zdrowiu pracowników, szef musi dodatkowo zastosować system kontrolny sygnalizujący stan zagrożenia (§ 37 rozporządzenia).

Stanowiska pracy

Odpowiednio zorganizowane pomieszczenia pracy to jeszcze nie koniec. Nie można bowiem zapominać o normach, które muszą spełniać poszczególne stanowiska pracy. I tak, stosownie do § 45 ust. 1 rozporządzenia, urządzenie stanowiska pracy powinno odpowiadać zarówno rodzajowi wykonywanych na nim czynności, jak i psychofizycznym właściwościom zatrudnionych. Z kolei wolna przestrzeń na stanowisku pracy musi być tak duża, aby gwarantować pracownikom swobodę ruchów, wystarczającą do wykonywania pracy w sposób bezpieczny, z uwzględnieniem wymagań ergonomii.

Swobodne i bezpieczne powinno być również dojście do stanowisk pracy, przy czym należy zadbać, żeby jego wysokość w świetle nie była mniejsza niż 2 m. W uzasadnionych przypadkach wysokość dojścia można obniżyć do 1,8 m (§ 47 ust. 1-2 rozporządzenia).

Przejścia między maszynami a innymi urządzeniami lub ścianami przeznaczone tylko do obsługi tych urządzeń powinny mieć szerokość co najmniej 0,75 m, a jeśli odbywa się w nich ruch dwukierunkowy- minimum 1m (§ 47 ust. 3 rozporządzenia).

Bywa również i tak, że niektóre ze stanowisk pracy znajdują się na zewnątrz pomieszczeń. W takiej sytuacji należy zwrócić szczególną uwagę na ochronę pracowników przed zagrożeniami związanymi z:
  • warunkami atmosferycznymi, w tym opadami, niską lub wysoką temperaturą, silnym wiatrem i spadającymi przedmiotami,
  • ze szkodliwym dla zdrowia hałasem, jak również szkodliwymi gazami, parami lub pyłami.

Jeżeli dana praca nie wymaga od zatrudnionych pozycji stojącej, w gestii pracodawcy leży zapewnienie im możliwości siedzenia. Jeżeli natomiast specyfika pracy determinuje konieczność stania lub chodzenia, pracownicy muszą mieć zapewniony odpoczynek w pozycji siedzącej, niedaleko od miejsca pracy (§ 49 ust. 1-2 rozporządzenia).

Nieprzestrzeganie przepisów

Obowiązki pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy nie wynikają rzecz jasna tylko z omawianego tu rozporządzenia. Ustawodawca konkretyzuje je zarówno w Kodeksie pracy, jak i wielu innych regulacjach prawa pracy.

Konieczne jest pamiętać, że każda osoba odpowiedzialna za stan bhp w firmie (np. pracodawca, kierownik, brygadzista, pracownik służby bhp), która narusza przepisy i zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, naraża się na karę grzywny od 1 000 do 30 000 zł. Co ważne, przykrych konsekwencji zaniedbania nie złagodzi nawet fakt, że sprawca działał nieumyślnie. Naruszenia takiego nie można w żaden sposób usprawiedliwiać. Stosownie bowiem do art. 207 § 3 K.p., pracodawca oraz osoby kierujące pracownikami (ewentualnie innymi osobami fizycznymi) zobowiązani są znać przepisy oraz zasady bhp.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: