eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Nowy Kodeks pracy a zmiany w BHP

Nowy Kodeks pracy a zmiany w BHP

2009-01-25 12:28

Przeczytaj także: Zatrudnienie pracownika z Ukrainy - co z wymaganiami BHP?


Art. 208 § 1 i 2 K.p.

Rozszerzeniu uległy również regulacje dotyczące współdziałania pracodawców w razie gdy ich pracownicy wykonują pracę w tym samym czasie i miejscu. Oprócz dotychczasowych powinności na pracodawcach takich spoczywa teraz obowiązek informowania siebie nawzajem oraz pracowników lub ich przedstawicieli o działaniach w zakresie zapobiegania zagrożeniom zawodowym występującym podczas wykonywanych przez nich prac.

Ponadto pracodawca, na którego terenie wykonują prace pracownicy zatrudnieni przez różnych pracodawców, jest zobowiązany dostarczać tym pracodawcom, w celu przekazania pracownikom, informacje, o których wspomina nowo dodany art. 2071 K.p.

Art. 2091 - 2093 K.p.

Omawiane tu artykuły to zupełne novum, obarczające pracodawców kolejnymi obowiązkami. W gestii pracodawcy leży odtąd:
  • zapewnienie środków niezbędnych do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, gaszenia pożaru i ewakuacji pracowników,
  • wyznaczenie pracowników do udzielania pierwszej pomocy oraz wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników, zgodnie z przepisami o ochronie przeciwpożarowej, przy czym liczba pracowników, ich szkolenie oraz wyposażenie powinny być uzależnione od rodzaju i poziomu występujących zagrożeń,
  • zapewnienie łączności ze służbami zewnętrznymi wyspecjalizowanymi w szczególności w zakresie udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, ratownictwa medycznego oraz ochrony przeciwpożarowej.

Co więcej, powyższe działania powinny być dostosowane do rodzaju i zakresu prowadzonej działalności, liczby zatrudnionych pracowników i innych osób przebywających na terenie zakładu pracy oraz rodzaju i poziomu występujących zagrożeń.

Możliwość wystąpienia zagrożeń dla zdrowia lub życia rodzi natomiast po stronie pracodawcy obowiązek niezwłocznego poinformowania pracowników o tych zagrożeniach oraz przedsięwzięcia działań, które zapewnią podwładnym odpowiednią ochronę.
W przypadku pojawienia się bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia lub życia do obowiązków pracodawcy należy:
  • wstrzymanie pracy,
  • polecenie oddalenia się w bezpieczne miejsce,
  • wydanie instrukcji umożliwiających sprawne przeprowadzenie w/w czynności,
  • niewydawanie polecenia wznowienia pracy do czasu usunięcia zagrożenia.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: