eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Wakacyjna praca za granicą: lepsze delegowanie czy pośrednictwo?

Wakacyjna praca za granicą: lepsze delegowanie czy pośrednictwo?

2015-07-30 11:57

Przeczytaj także: Praca za granicą: gdzie i jakie zarobki?


„Każda rozmowa rekrutacyjna powinna być maksymalnie uszczegółowiona, tak aby kandydat mógł się jak najwięcej dowiedzieć o potencjalnym pracodawcy lub agencji pracy tymczasowej. Przypadki, w których pracodawcy nie chcą udzielić wyczerpujących informacji nt. charakteru pracy czy zakresu obowiązków, powinny budzić naszą wątpliwość” – ostrzega Krzysztof Jakubowski, Wiceprezes SAZ.

Najpopularniejsze branże


A dokąd najczęściej wyjeżdżają Polacy do pracy za granicą? Według Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia najpopularniejsze branże związane z pracą tymczasową za granicą to m.in.:
  • Produkcja
    Chodzi tutaj przeważnie o pracę przy liniach produkcyjnych, która polega na pakowaniu, sortowaniu oraz zbieraniu zamówień. Zlecenia tego typu oferują zarówno firmy zajmujące się produkcją opon, gumowych elementów, akcesoriów motoryzacyjnych, blachodachówek, jak i te z branży spożywczej. Średnie zarobki to około 9 – 10 euro za godzinę pracy. Niektóre z ofert zawierają możliwość wzięcia udziału w bezpłatnych kursach językowych czy obsługi maszyn.
  • Zbiory
    Najwięcej pracowników potrzebnych jest do zbiorów malin, truskawek, gruszek, jabłek oraz szparagów. Sporo ogłoszeń dotyczy także pracy przy winobraniu. Dodatkowym obowiązkiem pracownika może być także mycie, sortowanie, pakowanie oraz przygotowywanie owoców i warzyw do transportu. Mile widziana jest tutaj podstawowa znajomość języka angielskiego. W przypadku tego typu ogłoszeń pracodawcy przeważnie oferują zarówno zakwaterowanie, dojazd do pracy, jak i ubezpieczenie. Stawki za godzinę pracy wahają się tutaj od 7 do 12 euro.
  • Branża budowlana
    Tego typu ogłoszenia dotyczą zwykle prac remontowych takich, jak tynkowanie, malowanie czy montaż instalacji. W wielu z nich nie wymagana jest znajomość języka, a jedynie doświadczenie. Średnie zarobki w przypadku pracy na budowie to około 12 euro za godzinę.
  • Praca fizyczna
    Zagraniczne firmy przeważnie potrzebują pracowników do wykonywania prac sprzątających, rozbiórek, wycinki drzew, pielęgnacji ogrodów czy rozładunku kontenerów. Znajomość języka obcego przeważnie nie jest obowiązkowa, a kwestia zakwaterowania i dojazdu uzależniona jest od pracodawcy. Średnia stawka na stanowiskach związanych z pracą fizyczną to 10 – 11 euro za godzinę.
  • Opieka nad osobami starszymi
    W krajach takich jak Niemcy, pracownicy zajmujący się opieką nad osobami starszymi potrzebni są przez cały rok, jednak w okresie wakacyjnym mogą wybierać wśród większej liczby ofert pracy. Zwiększone zainteresowanie zauważa się również wśród osób, które dopiero pragną nabyć doświadczenie w roli opiekuna/ki osób starszych. Legalna praca - oferowana przez agencję daje możliwość zarobków nawet ok. 1300 euro netto miesięcznie, w zależności od znajomości języka, doświadczenia i kwalifikacji oraz stanu zdrowia podopiecznego. Zapewnione zostaje również zakwaterowanie i wyżywienie.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: