eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Prawo restrukturyzacyjne podpisane przez prezydenta. Ratunek dla potencjalnych bankrutów?

Prawo restrukturyzacyjne podpisane przez prezydenta. Ratunek dla potencjalnych bankrutów?

2015-06-14 18:05

Przeczytaj także: Elastyczne ratowanie firm. Sejm przyjął Prawo restrukturyzacyjne

Postępowanie układowe

Postępowanie układowe będzie prowadzone na analogicznych zasadach jak obecne postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu – przeznaczone jest dla przedsiębiorców, którzy są na skraju wypłacalności lub są już niewypłacalni. Zarząd wprawdzie nadal będzie w ręku przedsiębiorcy, ale pod stałą kontrolą sądu i wierzycieli. Dłużnik będzie musiał przedstawić propozycje układowe już we wniosku do sądu.

Postępowanie sanacyjne

Postępowanie sanacyjne umożliwi zaawansowaną restrukturyzację zobowiązań, majątku i zatrudnienia wprowadzając korzystne dla dłużnika rozwiązania prawne. Jednocześnie dłużnik zostanie znacznie ograniczony w możliwości zarządzania swoim majątkiem i poddany restrykcyjnemu nadzorowi ze strony sędziego komisarza i wierzycieli. Postępowanie to przeznaczone jest dla przedsiębiorstw niewypłacalnych, które jednak opłaca się ratować.

Układ częściowy

Często o losie dłużnika w istocie decydują nie wszyscy wierzyciele, lecz ci najwięksi (np. banki). Uzyskanie porozumienia z nimi powoduje, że przedsiębiorstwo dalej normalnie funkcjonuje i zaspakajane są wszystkie pozostałe zobowiązania.

Układ częściowy umożliwi zawarcie układu właśnie z tymi największymi wierzycielami bez potrzeby uruchamiania procedury dotyczącej wszystkich wierzycieli. Dzięki temu samo postępowanie będzie o wiele krótsze i bardziej użyteczne.

Informatyzacja

Ustawa przewiduje ponadto utworzenie bezpłatnego internetowego Centralnego Rejestru Restrukturyzacji i Upadłości (CRRU), zawierającego m.in. wyszukiwarkę prowadzonych spraw upadłościowych, wykaz syndyków i biegłych. W rejestrze znajdować się będą również wzory pism i formularzy, wymaganych w trakcie postępowania. Za Rejestr będzie odpowiadał minister sprawiedliwości.

Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2016 roku, przy czym Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości zacznie działać z dniem 1 lutego 2018 roku.

poprzednia  

1 2

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: