eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Nowelizacja ustawy o NIK podpisana przez Prezydenta

Nowelizacja ustawy o NIK podpisana przez Prezydenta

2015-06-10 15:21

Przeczytaj także: Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym podpisana przez Prezydenta


Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W dniu 5 maja 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw.

Celem nowelizacji było umożliwienie rolnikom nieopodatkowanej i odformalizowanej produkcji oraz sprzedaży przetworzonych produktów rolnych w niewielkim zakresie. Projekt w wersji pierwotnej przewidywał rozszerzenie katalogu zwolnień przedmiotowych o przychody uzyskane ze sprzedaży rzeczonych produktów do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 7 tys. zł, pod warunkiem prowadzenia stosownej ewidencji. W wyniku przyjęcia poprawek zgłoszonych w toku prac legislacyjnych w Sejmie stworzono jednak preferencje podatkowe o odmiennej konstrukcji prawnej.

Istota wprowadzanych zmian podlega na zaliczeniu przychodów z realizowanej przez rolników tzw. sprzedaży bezpośredniej do przychodów z innych źródeł w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz na wprowadzeniu możliwości ich opodatkowania w formie uproszczonej, tj. ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, przy zastosowaniu stawki w wysokości 2% przychodów. Ponadto ustawa przesądza o sposobie ustalania przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej w odniesieniu do podmiotów, które zgodnie z przepisami o rachunkowości powinny prowadzić księgi rachunkowe.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

Zmiana ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.


W dniu 5 maja 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Nowelizacja zawiera zmiany związane z ewidencjonowianiem opłaty prolongacyjnej na subkoncie ubezpieczonego oraz na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym w celu zabezpieczenia interesu ubezpieczonego pracownika i uzyskania przez niego rekompensaty związanej ze spłatą należności z tytułu składek.

W obecnym stanie prawnym Zakład Ubezpieczeń Społecznych może na wniosek płatnika składek (dłużnika) – ze względów gospodarczych lub innych przyczyn zasługujących na uwzględnienie – odroczyć termin płatności składek lub rozłożyć spłatę należności na raty, uwzględniając możliwości płatnicze dłużnika oraz stan finansów ubezpieczeń społecznych. Powyższe ulgi mogły dotyczyć jedynie należności z tytułu składek finansowanych przez płatnika składek. Nie dotyczyły one składek finansowanych przez ubezpieczonych, niebędących płatnikami składek potrącanych przez płatnika z ich wynagrodzenia. Stanowi to często barierę uniemożliwiającą spłatę zadłużenia.

Zawarcie układu ratalnego pozwala płatnikowi na dalsze prowadzenie działalności gospodarczej oraz zawieszenie wszelkich dotychczas prowadzonych działań egzekucyjnych, zarówno w ramach egzekucji własnej prowadzonej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych jak i poprzez Urzędy Skarbowe. Zmiana przepisów umożliwiająca spłatę w układzie ratalnym całości zobowiązań względem ZUS pozwoli wielu przedsiębiorcom wyjść z zadłużenia i kontynuować działalność w dotychczasowym zakresie. Rozwiązanie to umożliwi także szersze odzyskiwanie przez ZUS kwot zaległych składek, których pełna egzekucja niejednokrotnie bywa nieskuteczna.

Przyjęcie tych rozwiązań wymogło również wprowadzenie mechanizmu chroniącego składki ubezpieczonego przed realnym spadkiem ich wartości, spowodowanym opóźnionym przekazaniem ich do OFE i zewidencjonowaniem na subkoncie, nie zrekompensowanym należnymi odsetkami. W niniejszej nowelizacji przyjęto, ż opłata prolongacyjna byłaby naliczana w przypadku udzielenia ulgi związanej ze spłatą należności i podlegałaby przekazaniu na rachunek ubezpieczonego do OFE oraz zewidencjonowana na subkoncie.

Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 grudnia 2015 roku.

Ustawa o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięstwa.


W dniu 7 maja 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 24 kwietnia 2015 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięstwa.

Celem ustawy jest ustanowienie święta państwowego – Narodowego Dnia Zwycięstwa na dzień 8 maja, jako datę upamiętnienia zakończenia II Wojny Światowej, kiedy zgodnie z czasem środkowoeuropejskim podpisana została kapitulacja sił zbrojnych III Rzeszy.

Ustawa weszła w życie z dniem 7 maja 2015 roku.

poprzednia  

1 2 3 4 ... 6

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: