eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Odpowiedzialność solidarna inwestora wobec podwykonawcy

Odpowiedzialność solidarna inwestora wobec podwykonawcy

2015-04-08 00:45

Przeczytaj także: Odpowiedzialność inwestora za wynagrodzenie podwykonawcy


W przypadku zgody dorozumianej, na zakres odpowiedzialności solidarnej inwestora będzie wpływać stan jego świadomości przy wyrażaniu zgody. Okoliczności powinny przekonywać o tym, iż inwestor posiadał wiedzę o umowie podwykonawczej i wyrażał na nią zgodę. Kontrowersje wzbudza zakres wiedzy, jaką inwestor ma posiadać. Zdaje się, że jeżeli inwestor ma odpowiadać na równi z wykonawcą, musi on zostać zaznajomiony z całą umową. W innym przypadku może się on podnosić zarzuty wynikające z wad oświadczeń woli, jak choćby braku świadomości. Jednakże orzecznictwo w przedstawianym przypadku nie jest jednolite, niekiedy sądy wskazują, iż wystarczy znajomość tylko części umowy, tj. „postanowienia dotyczące wysokości wynagrodzenia podwykonawcy lub sposobu jego ustalenia, a także zasad lub podstaw odpowiedzialności wykonawcy za zapłatę wynagrodzenia podwykonawcy.” (Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie I ACa 792/2012 ). Z pewnością inwestor musi poznać osobę wykonawcy, zakres zleconych robót, sposób jego wynagrodzenia i dochodzenia roszczeń. Niekiedy sądy wymieniają także zdolność technologiczną do wykonania przedmiotu umowy (I ACa 882/13)

Wiedza o warunkach umowy z podwykonawcą jest pierwszą przesłanką stwierdzenia dorozumianej zgody inwestora na zawarcie tej umowy. Drugą przesłanką jest akceptacja tych warunków przez inwestora. Należy tu za każdym razem badać stan faktyczny. Skoro zgoda inwestora jest czynnością prawną, akceptację należy badać także pod kątem osób upoważnionych do reprezentowania inwestora. Samo tolerowanie podwykonawcy na placu budowy nie jest dorozumianą akceptacją. W innym przypadku inwestor byłby zmuszony wstrzymać budowę, by wyrazić swój sprzeciw. Nadzorowanie procesu budowy, uczestnictwo podwykonawców w radach budowy, a także wpisy dokonywane przez kierowników budowy z ramienia podwykonawcy, mogą przesądzać o odpowiedzialności solidarnej inwestora.

W przypadku dorozumianej zgody inwestora, Ustawa nie przewiduje momentu jej wyrażenia. Może ona być udzielona zarówno przed, zawarciem umowy jak i w trakcie jej zawierania. Zgoda udzielona po zawarciu umowy, będzie rodziła solidarność tylko w stosunku do roszczeń powstałych po jej udzieleniu.

Regres


Inwestor pełni rolę ustawowego gwaranta. Odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia podwykonawcy ponosi zawsze wykonawca, który ma z nim podpisaną umowę. W przypadku zapłaty wynagrodzenia przez inwestora, inwestor ten może dochodzić regresu względem danego wykonawcy. Inwestor może zarówno potrącić odpowiednią kwotę z wynagrodzenia, lub żądać jej zwrotu.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: