eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Nowa Ustawa o obligacjach podpisana przez Prezydenta

Nowa Ustawa o obligacjach podpisana przez Prezydenta

2015-03-06 13:39

Przeczytaj także: Prawo do zachowku: kiedy jest uzasadnione?


Nowelizacja ustawy organizmach genetycznie modyfikowanych.


W dniu 6 lutego 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 15 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o organizmach genetycznie zmodyfikowanych oraz niektórych innych ustaw.

Celem ustawy jest zwiększenie stopnia bezpieczeństwa dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska.
Zmiany dokonywane w obowiązującej ustawie dotyczą dotychczasowej definicji „zamkniętego użycia organizmów genetycznie zmodyfikowanych”, która zostanie zastąpiona definicjami „zamkniętego użycia mikroorganizmów genetycznie zmodyfikowanych” oraz „zamkniętego użycia organizmów genetycznie zmodyfikowanych”. W konsekwencji zmieniono definicję „mikroorganizmu” oraz „organizmu genetycznie zmodyfikowanego”.

Ważną zmianą jest wprowadzenie na grunt ustawy instytucji „zakładu inżynierii genetycznej”. Pod pojęciem „zakładu inżynierii genetycznej” należy rozumieć pomieszczenia, budynki, laboratoria lub ich zespoły, przystosowane i przeznaczone do dokonywania zamkniętego użycia mikroorganizmów genetycznie zmodyfikowanych lub organizmów genetycznie zmodyfikowanych. Zakłady inżynierii genetycznej po wejściu ustawy w życie będą jedynym miejscem w którym zamknięte użycie GMM i GMO będzie mogło być prowadzone.

Na mocy ustawy utworzono Rejestr Zakładów Inżynierii Genetycznej, Rejestr Zamkniętego Użycia Mikroorganizmów Genetycznie Zmodyfikowanych oraz Rejestr Zamkniętego Użycia Organizmów Genetycznie Zmodyfikowanych. Przepisy te wprowadzono do ustawy mając na uwadze potrzebę zapewnienia obowiązku informowania społeczeństwa o działaniach prowadzonych przez ministra właściwego do spraw środowiska.

Ustawa wejdzie w życie z dniem 31 marca 2015 roku.

Ustawa o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych.


W dniu 6 lutego 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 15 stycznia 2015 r. o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych.

W ustawie uregulowano zasady wykonywania procedur i przeprowadzania doświadczeń oraz zasady prowadzenia działalności przez hodowców, dostawców i użytkowników. Ustawa zawiera również zasady przeprowadzania kontroli hodowców, dostawców i użytkowników oraz określa warunki utrzymania zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych oraz sposób postępowania ze zwierzętami.

W ustawie uregulowano zadania i kompetencje komisji etycznych do spraw doświadczeń na zwierzętach. Po czwarte, wprowadzono zasady współpracy z Komisją Europejską (raportowanie) i z państwami członkowskimi Unii Europejskiej (wymiana doświadczeń z wyników podobnych prac z użyciem zwierząt). Po piąte, ustawa zawiera przepisy karne i kary administracyjne.

Aby unikać powielania procedur i zbędnego narażania zwierząt na ból, cierpienie lub stres, ustawa wprowadza regulację, zgodnie z którą niedopuszczalne jest wykonanie procedury, która była już wykonana w państwach członkowskich Unii Europejskiej, w przypadku gdy jej wyniki są znane i dostępne. Zabrania się wykonywania procedur, które wiążą się z długotrwałym, dotkliwym bólem, cierpieniem lub stresem, a negatywnych skutków oddziaływania tych procedur na zwierzęta nie można złagodzić.

Ustawa wejdzie wżycie z dniem 27 maja 2015 roku.

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym id osób fizycznych oraz Ordynacji podatkowej.



W dniu 20 lutego 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 16 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy – Ordynacja podatkowa.

Nowelizacja normuje od nowa zasady opodatkowania przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych, wprowadzając do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych rozdział 5a „Opodatkowanie przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych”. W rozdziale tym zdefiniowano przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach oraz przychody pochodzące ze źródeł nieujawnionych. Na potrzeby postępowania w zakresie przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych zdefiniowano także pojęcie wydatku, określono moment powstania obowiązku podatkowego, określono podstawę opodatkowania przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych, a także ustalono, że stawka podatkowa wynosi w tym wypadku 75% podstawy opodatkowania.

W treści nowelizacji określono także zasady rozkładu ciężaru dowodu w postępowaniu w zakresie przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych oraz zastrzeżono, że w przypadku ustalenia źródła wcześniej nieujawnionych przychodów oraz ich wysokości, przychody te będą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym według ogólnych zasad lub innym, właściwym w danym przypadku podatkiem.

Zmiany w ordynacji podatkowej dotyczą: terminu przedawnienia prawa do wydania decyzji ustalającej zobowiązanie podatkowe z tytułu opodatkowania przychodów nieznajdujących pokrycia w źródłach ujawnionych lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych, biegu terminu przedawnienia wobec spadkobierców, zakresu czynności sprawdzających oraz przepisów dotyczących wydawania zaświadczeń.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: