eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Dokumentacja medyczna pacjenta: kto ma dostęp?

Dokumentacja medyczna pacjenta: kto ma dostęp?

2013-06-04 08:50

Dokumentacja medyczna pacjenta: kto ma dostęp?

Dokumentacja medyczna pacjenta © Picture-Factory - Fotolia.com

Zasady, które dotyczą udostępniania dokumentacji medycznej pacjentów zostały uregulowane w sposób szczegółowy w dwóch aktach prawnych. Jednym z nich jest ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, a drugim rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania.

Przeczytaj także: Dokumentacja medyczna: komu lekarz może ją udostępnić?

W praktyce istotnym zagadnieniem pozostaje to komu szpital, bądź lekarz może udostępnić dokumentację medyczną tak, by nie narazić się na ewentualne późniejsze zarzuty. Jak wiadomo osobą, która może uzyskać informację o swoim stanie zdrowia oraz ma wgląd do dokumentacji medycznej i udzielonych jej świadczeń zdrowotnych jest sam pacjent. Może on przeglądać dokumentację medyczną indywidualną w sposób nieograniczony, a także zbiorczą, ale wyłącznie w zakresie dotyczącym jego osoby.

Jeżeli chodzi o pozostałe osoby, które mogą uzyskać dostęp do informacji o pacjencie to wbrew temu, co powszechnie się przyjmuje, nie każda osoba bliska dla pacjenta może mieć wgląd do jego dokumentacji medycznej i dowiadywać się o stan jego zdrowia. Ustawodawca postanowił zawęzić krąg osób, którym podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych może udostępnić dokumentację medyczną.

Oprócz pacjenta do takiej dokumentacji mają dostęp jego przedstawiciel ustawowy, a także osoby upoważnione przez pacjenta. Jeżeli pacjent jest pełnoletni tzn. zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa ukończył lat 18 i nie jest ubezwłasnowolniony całkowicie lub częściowo to może sam przeglądać dokumentację medyczną oraz robić z niej odpisy, wyciągi lub kopie.

fot. Picture-Factory - Fotolia.com

Dokumentacja medyczna pacjenta

Oprócz pacjenta do dokumentacji medycznej mają dostęp jego przedstawiciel ustawowy, a także osoby upoważnione przez pacjenta.


Natomiast, jeżeli pacjent jest niepełnoletni lub ubezwłasnowolniony, to wówczas w jego imieniu działa przedstawiciel ustawowy. W przypadku dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską będą to jego rodzice, a w innych przypadkach także kurator. Obok przedstawiciela ustawowego do wglądu w dokumentację medyczną ma również prawo osoba upoważniona przez pacjenta, a taką osobą może być praktycznie każdy. Pacjent jedynie musi w sposób nie budzący żadnych wątpliwości, jasno wskazać, kto w jego imieniu może otrzymywać informacje o stanie jego zdrowia. Po śmierci pacjenta taka informacja może być przekazana wyłącznie osobie upoważnionej przez pacjenta za jego życia.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Dokumentacja medyczna pacjęta

    KERDNEJJ23 / 2013-06-04 21:44:56

    Witam, dokumentacja medyczna już dawno powinna być udostępniana pacjentowi, miałem problem z otrzymaniem dokumentacji medycznej, że nie dano mnie do ręki mojej dokumentacji medycznej to było w maju br. Chciałem pobrać do zrobienia kserokopii, nie otrzymałem, prosiłem że zwrócę pani w rejestracji twierdziła, że nie może wydać. Po trzech dniach otrzymałem kserokopie medyczną, za którą musiałem zapłacić, sam bym sobie zrobił ksero, a potrzebne mnie były moje badania do innego szpitala, niech się panie zapoznają z przepisami i niech nie utrudniają pacjentom chorym. Artykuł jest bardzo dobry.
    POZDRAWIAM odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: