eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Tajemnica wynagrodzenia

Tajemnica wynagrodzenia

2012-07-02 13:09

Tajemnica wynagrodzenia

Tajemnica wynagrodzenia © Tyler Olson - Fotolia.com

Obecnie staram się o podwyżkę, wiem ile zarabiają moi koledzy z zespołu bo często o tym rozmawiamy. Z tego względu, że jesteśmy wszyscy na tych samych stanowiskach chciałbym zarabiać podobnie. Mój szef twierdzi jednak, że nie mamy prawa dyskutować o tym, ile wynoszą nasze płace i chce w najbliższym czasie wprowadzić do regulaminu pracy klauzulę poufności wynagrodzeń. Czy ma do tego prawo?
Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek szanować godność i inne dobra osobiste pracowników. Udzielenie przez pracodawcę informacji o wysokości zarobków pracownika bez wcześniejszej jego zgody może spowodować naruszenie jego dóbr osobistych i narazić pracodawcę na odpowiedzialność cywilną.

Pracodawca będąc administratorem danych swoich pracowników ma obowiązek zachowania w tajemnicy danych o wysokości ich wynagrodzeń. Przykładowo, umożliwienie pracownikom wglądu do zbiorczej listy płac zawierającej dane o wynagrodzeniach innych pracowników stanowi naruszenie ustawy o ochronie danych osobowych i naraża pracodawcę na odpowiedzialność prawną. Oczywiście w sytuacjach określonych prawem, pracodawca ma obowiązek przekazania danych o wysokości wynagrodzeń, ale dotyczy to np. ZUS-u czy organów skarbowych.

Pracodawcy coraz częściej wprowadzają do umów o pracę czy regulaminów pracy klauzule poufności wynagrodzeń, które zabraniają pracownikom dyskutowania i ujawniania innym pracownikom wysokości swoich zarobków, często pod groźbą kary lub zwolnienia z pracy. Kodeks pracy nie zawiera regulacji dotyczących kwestii klauzuli poufności wynagrodzeń pracowników. Pracodawcy uzasadniają ich wprowadzanie z jednej strony ochroną danych osobowych pracowników, z drugiej strony interesem firmy. Powołując się na ustawę o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji utajniają dane o wynagrodzeniach jako dane o wartości gospodarczej dla firmy, których ujawnienie może narazić pracownika na odpowiedzialność za naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa. Z pewnością ujawnienie informacji o wysokości własnych zarobków nie może stanowić podstawy do rozwiązania umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym. W pewnych wyjątkowych sytuacjach (np. narażających pracodawcę na szkodę) może natomiast być podstawą do stosowania kar porządkowych czy wypowiedzenia umowy.

fot. Tyler Olson - Fotolia.com

Tajemnica wynagrodzenia

Pracodawcy wprowadzają do umów o pracę klauzule poufności wynagrodzeń, które zabraniają pracownikom dyskutowania i ujawniania innym pracownikom wysokości swoich zarobków

Opisana przez Pana sytuacja nie wskazuje na to, żeby interes pracodawcy był zagrożony. Rozmowa pracowników o zarobkach w tym wypadku służy jedynie zweryfikowaniu czy nie są oni dyskryminowani pod względem płacy.

Klauzula poufności służy ochronie danych osobowych pracowników, a z drugiej strony zakaz rozmów o wysokości wynagrodzeń powoduje negatywne skutki, jak np. brak możliwości weryfikacji przez pracowników czy pracodawca przeciwdziała dyskryminacji płacowej. Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej pracodawca nie ma podstaw do wprowadzania klauzuli poufności wynagrodzeń pracowników. Ministerstwo wskazuje m.in. na brak podstaw do interpretacji zapisu o obowiązku dbania o dobro zakładu pracy jako oznaczającego nieujawnianie wysokości wynagrodzenia.

Justyna Metelska, adwokat w

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: