eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Czas pracy kierowców

Czas pracy kierowców

2007-10-20 12:34

Przeczytaj także: Czas pracy kierowców - nowe regulacje


Czas dyżuru

W art. 9 ustawy ustawodawca wskazał, że czas dyżuru to czas, w którym kierowca pozostaje poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę.

Nieprzepracowana część dyżuru nie wlicza się do czasu pracy. Dyżuru tego nie uwzględnia się także w dobowym odpoczynku pracownika. Z kolei z dyżur nie uznaje się dobowego odpoczynku w pojeździe oraz niektórych przerw.

Jeżeli natomiast pojazd jest prowadzony przez dwóch lub więcej kierowców, czas nieprzeznaczony na kierowanie tym pojazdem jest czasem dyżuru. Do czasu dyżuru wlicza się także przerwy przeznaczone na odpoczynek, o których mowa w art. 13 ustawy, a także okresy pozostawania do dyspozycji pracodawcy poza rozkładem czasu pracy (przez które należy rozumieć okresy inne niż przerwy i czas odpoczynku, podczas których kierowca nie jest obowiązany pozostawać na stanowisku pracy kierowcy, będąc jednocześnie w gotowości do rozpoczęcia albo kontynuowania pojazdu lub wykonywania innej pracy, np. czas w którym kierowca towarzyszy pojazdowi transportowanemu promem lub pociągiem, czas oczekiwania na przejściach granicznych lub w związku z ograniczeniami w ruchu drogowym).

Kierowcy za czas dyżuru, z wyjątkiem dyżuru pełnionego w domu, przysługuje czas wolny od pracy w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru. Jeżeli udzielenie takiego czasu wolnego nie jest możliwe, kierowcy przysługuje z tego tytułu wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60 proc. wynagrodzenia. W przypadku przerw o których mowa w art. 13 ustawy oraz prowadzeniu pojazdu przez dwóch lub więcej kierowców, za czas dyżuru przysługuje wynagrodzenie w wysokości określonej w przepisach o wynagrodzeniu obowiązujących u pracodawcy, jednak nie niższe niż w wysokości połowy wynagrodzenia opisanego wyżej, przy czym nie może być ono zrekompensowane urlopem.

Dyżur może zostać wyznaczony także w dzień wolny od pracy, jednak nie dłuższy niż:
  • 13 godzin dla kierowców, którzy muszą wykorzystać 11-godzinny odpoczynek
  • 15 godzin dla kierowców, którzy muszą wykorzystać 9-godzinny odpoczynek

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: