eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Czas wolny za godziny nadliczbowe cz.I

Czas wolny za godziny nadliczbowe cz.I

2011-12-15 13:38

Udzielanie czasu wolnego w złym okresie rozliczeniowym, zaniżanie godzin do odbioru oraz błędne wyliczanie pensji to jedne z najczęstszych błędów popełnianych przy rekompensowaniu pracy w nadgodzinach czasem wolnym. Sprawdź, co zrobić aby nie popełniać tych błędów.

Przeczytaj także: Czas wolny za godziny nadliczbowe cz.II

Jednym ze sposobów rekompensaty pracy w godzinach nadliczbowych jest udzielenie czasu wolnego: na wniosek pracownika i bez takiego wniosku. Obie te formy dotyczą godzin nadliczbowych powstających z tytułu przekroczenia dobowej normy czasu pracy.

Z kolei przekroczenie przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy następuje z upływem okresu rozliczeniowego, co uniemożliwia rekompensowanie takiej pracy czasem wolnym. W przypadku godzin nadliczbowych średniotygodniowych jedyną formą rekompensaty jest wypłacenie wynagrodzenia wraz z dodatkiem.

UDZIELENIE CZASU WOLNEGO NA WNIOSEK PRACOWNIKA

W przypadku rekompensaty pracy w godzinach nadliczbowych na pisemny wniosek pracownika pracodawca udziela czasu wolnego w tym samym wymiarze czasu pracy (1 godzina wolna za 1 godzinę nadliczbową). Wniosek pracownika o odbiór czasu wolnego powinien zawierać:
  • datę wystąpienia godzin nadliczbowych,
  • ich liczbę oraz
  • datę oddania tych godzin.
Jeżeli ilość czasu wolnego udzielanego w zamian za godziny nadliczbowe wyczerpuje całe dni (np. suma pojedynczych nadgodzin wynosi 8 godzin), wystarczy, że pracownik wskaże tylko datę (dzień odbioru). W przeciwnym wypadku powinien wskazać także godziny, w jakich chce odebrać czas wolny (jeśli zostaną mu do odbioru 2 godziny, może wskazać, że chce je odebrać na koniec "dniówki" roboczej).

Ważne!
Zgodę pracodawcy na odbiór godzin wolnych lub brak tej zgody warto zaznaczyć na wniosku pracownika o odbiór czasu wolnego. Zaakceptowany wniosek masz obowiązek dołączyć do ewidencji czasu pracy pracownika.

W przypadku gdy pracownik nie wskaże we wniosku, za które nadgodziny wnioskuje o czas wolny - po akceptacji wniosku pracownika - powinieneś pomniejszyć pulę nadgodzin, pochodzących z przekroczenia dobowej normy czasu pracy, o liczbę wnioskowanych przez pracownika godzin (i udzielić czasu wolnego w terminie wnioskowanym przez pracownika).

Jeżeli z kolei pracownik nie wskaże we wniosku termnu, w którym chciałby odebrać czas wolny za godziny nadliczbowe, należy poprosić go o ponowne sporządzenie wniosku z precyzyjnym wskazaniem terminu. Samodzielny wybór terminu rekompensaty nadgodzin czasem wolnym przez pracodawcę może być uznany przez pracownika za przymus i stać się powodem skargi do inspektora pracy.

Odbiór dobowych godzin nadliczbowych na wniosek pracownika może nastąpić także po zakończeniu okresu rozliczeniowego, w którym nadgodziny te powstały. Żadna regulacja nie przewiduje tu limitów czasowych.

Masz prawo ograniczyć czas odbioru nadgodzin

Możesz wyznaczyć pracownikom składającym wnioski o odbiór czasu wolnego za godziny nadliczbowe dodatkowe warunki, które powinny być uwzględnione w tych wnioskach.
Przykładowo, możesz wskazać, że:
  • odbiór czasu wolnego za nadgodziny jest niemożliwy w określone godziny, dni, tygodnie czy miesiące,
  • pracownik może odebrać czas wolny jedynie poprzez zwolnienie się z części dnia pracy, nie więcej jednak niż z 2 godzin dziennie.
Tego typu zasady można też zamieścić w regulaminie pracy.

 

1 2

następna

oprac. : KadryOnline KadryOnline

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: