eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym

Zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym

2011-12-14 13:19

Przeczytaj także: Upadłość konsumencka - co się zmieniło?

Kategorie wierzytelności

Wierzytelności dzieli się na pięć kategorii. Jeśli przeznaczona do podziału między wierzycieli suma nie wystarcza na spłacenie w całości wszystkich należności, należności dalszej kategorii spłaca się dopiero po uregulowaniu w całości należności poprzedzającej kategorii. Jeśli majątek upadłego nie wystarcza na spłacenie w całości wszystkich należności tej samej kategorii, to spłaca się je stosunkowo do wysokości każdej z nich.

Zgłaszane przez kontrahentów upadłego wierzytelności o zapłatę za dostarczony towar czy wykonane usługi zaliczane są do kategorii czwartej. W tej kategorii znajdują się też odsetki za ostatni rok przed datą ogłoszenia upadłości, z odszkodowaniem umownym, kosztami procesu i egzekucji. Wcześniejsze odsetki należą do kategorii piątej. Z kolei do kategorii pierwszej zalicza się m.in. należności z zawartych przez upadłego przed ogłoszeniem upadłości umów, których wykonania zażądał syndyk oraz należności powstałe z czynności syndyka albo zarządcy.

Forma i miejsce zgłoszenia

Zgłoszenia wierzytelności dokonuje się na piśmie w dwóch egzemplarzach. Do pisma zgłaszający wierzytelność dołącza oryginał lub notarialnie poświadczony odpis dokumentu uzasadniającego zgłoszenie. Poświadczenia odpisów może dokonać także radca prawny lub adwokat, będący pełnomocnikiem wierzyciela, który zgłasza wierzytelność.

Należy pamiętać o tym, aby do zgłoszenia dołączyć dokumenty wskazujące, że osoba, która w imieniu podmiotu dokonuje zgłoszenia (np. zarząd spółki z o.o.) jest do tego umocowana. W przypadku spółek będzie to odpis z KRS.

Od zgłoszenia nie jest pobierana opłata sądowa. Wysyła się je do sędziego‑komisarza za pośrednictwem sądu upadłościowego.

Jeżeli zgłoszenia wierzytelności dokonuje przedsiębiorca lub wierzyciel reprezentowany przez adwokata lub radcę prawnego, to zgłoszenie wierzytelności nieodpowiadające wymaganiom co do formy lub wymaganej treści lub zawierające inne braki uniemożliwiające nadanie zgłoszeniu biegu podlega zwrotowi bez wzywania do jego uzupełnienia. Zgłoszenie można w takiej sytuacji złożyć ponownie. Istnieje jednak ryzyko, że w międzyczasie upłynie termin na dokonanie zgłoszenia. W efekcie spóźniony wierzyciel może zostać zmuszony do poniesienia dodatkowych kosztów i nie uczestniczyć w którymś z częściowych podziałów majątku masy upadłości.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 28.02.2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. z 2009 r. nr 175, poz. 1361 ze zm.).


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: